Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

В УГКЦ молитовно відзначили річницю інтронізації Патріарха Святослава. «Сьогодні дякую Господу Богу за Його поміч, Його опіку нашою Церквою, яка за цей рік мене ніколи не покидала. А всім вам дякую за спільну молитву», – сказав Блаженніший Святослав (Шевчук), Предстоятель УГКЦ, під час проповіді в соборі Воскресіння Христового, що у Києві, в річницю свого сходження на престол Глави Церкви. 23 березня 2011 року на Виборчому Синоді єпископів УГКЦ Патріарха Святослава обрали Главою УГКЦ. 25 березня цей вибір благословив Папа Римський Бенедикт XVI. 27 березня у Києві, в патріаршому соборі Воскресіння Христового, відбулося введення на престол.

В УГКЦ вважають, що статус Патріархату не розсварить греко-католиків із православними. Статус Патріархату Української Греко-Католицької Церкви не повинен розсварити нас із православним світом. Про це сказав владика Богдан (Дзюрах), секретар Синоду єпископів УГКЦ, адміністратор Патріаршої курії. З його слів, православні мали б розглядати це як розвиток Христової Церкви. «Ми в УГКЦ тішимося кожною доброю новиною, – каже секретар Синоду, – що супроводжує життя православних Церков в Україні чи поза її межами. І якщо є таке ж зичливе ставлення з їхнього боку, то в питанні проголошення Патріархату ми сподіваємося на розуміння як свідчення гармонії всередині християнської Церкви». Адже, наголошує він, патріарший статус виявляє зрілість не лише УГКЦ, а й християнства в Україні. Крім того, архиєрей вказав, що «статус Патріархату для УГКЦ не є суто почесним – це одна з умов кращого функціонування Церкви і ліпшого виконання душпастирських функцій».

УГКЦ на Синоді вивчатиме досвід канадських мирянських організацій. Наступний Синод УГКЦ відбудеться 9 – 15 вересня цього року в Канаді, а його головною темою стане «Покликання мирянина». Зі слів Глави українських греко-католиків, цю країну для проведення Синоду єпископи обрали не випадково – цього року виповнюється 100 років з часу приїзду туди першого єпископа УГКЦ, а успішна діяльність тамтешніх мирянських організації може стати добрим прикладом для наслідування в усій УГКЦ.

Блаженніший Любомир на Національному «круглому столі» назвав інтелігенцію рятівником нації. Він вважає, що з нинішньої моральної кризи український народ здатна вивести лише інтелігенція – люди, які вміють жертовно працю‑ вати і прагнуть добра. Тільки такі люди, каже він, зможуть оздоровити націю і закласти надійну основу для прийдешніх поколінь. Як стверджує Блаженніший Любомир, інтелігенція повинна «дуже сумлінно і дуже второпно опрацювати так звані духовні цінності. І коли ті цінності стануть посідлістю цілого народу в практичному житті, тоді матимемо розв’язку не на один рік, а на півстоліття і більше. І користь від того буде не тільки для нинішнього покоління, а й для прийдешнього, на яке ми теж мусимо звернути увагу». Ініціативна група «1 грудня», нагадаємо, заснована наприкінці 2011 року до 20-річниці референдуму за незалежність. Вона закликає українців об’єднуватися навколо семи прин‑ ципів, серед яких свобода і людська гідність, верховенство права і справедливий суд, взаємна відповідаль‑ ність влади та суспільства тощо.

Патріарх Святослав (Шевчук) напередодні майбутніх парламентських перегонів звернувся до вірян із закликом не продавати свої голоси на користь якогось кандидата чи партії, а зробити свій вибір усвідомлено заради втілення християнських цінностей у життя. «Ми не будемо вказувати, за кого голосувати, але ми будемо звертатися до наших людей не продавати свої голоси. Тому що той, хто намагається купити голос, вже не може бути тим, хто збудує щось добре в Україні», – заявив він. Глава УГКЦ наголосив, що вибори до парламенту – подія важлива, неординарна, від неї залежить майбутнє кожного з нас. І тому в день голосування кожен повинен прийти на виборчу дільницю. «Ми знаємо, що українці змучені демократією. Але ми закликатимемо їх той вибір зробити, не втікати від нього. Бо не зробити свого вибору – це велике зло, прояв громадянської незрілості», – сказав Патріарх Святослав. І будемо закликати громадян своїм голосом обирати нову незалежну Україну.

Ватикан офіційно засудив діяльність «самозваних греко-католицьких єпископів з Підгірців» і застеріг вірних від приєднання до них. 29 березня 2012 р. у Ватикані оприлюднено «Декларацію Конгрегації Віровчення щодо канонічного статуту «самозваних греко-католицьких єпископів з Підгірців» Іллі Догнала, ЧСВВ, Маркіяна В. Гітюка, ЧСВВ, Методія Р. Спіржика, ЧСВВ, та Роберта Обергаузера». Конгрегація Віровчення заявляє, що «не визнає дійсності їхніх єпископських свячень та усіх свячень, ними уділених, чи тих, які будуть уділені». Йдеться і про те, що канонічним статусом чотирьох згаданих осіб є екскомуніка, тобто виключення з церковного сопричастя. Крім того, звернено увагу на те, що «вживання назви «католицька» групами, не визнаними авторитетною церковною владою, згідно з каноном 19 Кодексу Канонів Східних Церков, є незаконним». «Тому вірні зобов’язані не приєднуватися до згаданої групи, оскільки вона, згідно з усіма канонічними наслідками, перебуває поза церковним сопричастям», – наголошується в останньому пункті декларації. Духівництво УГКЦ закликало вірян молитися за тих людей, які потрапили під вплив самозваних єпископів з групи Догнала.

«На місцях влада ігнорує усі вимоги УГКЦ», – заявив Патріарх Святослав (Шевчук). Як стверджує першоієрарх, влада в Україні не дотримується принципу однакового ставлення до всіх конфесій, особливо на місцях. «Я не можу назвати якогось тиску з боку влади, коли вона намагається обмежити діяльність УГКЦ. Але в Україні спостерігається неоднакове ставлення до різних Церков і релігійних організацій. Наприклад, чомусь скасували традиційну молитву за Україну в Софійській церкві, участь у якій брали глави всіх Церков. Це була не просто молитва, це був знак рівної поваги до усіх Церков», – заявив він. Патріарх Святослав (Шевчук) зауважив, що на місцевому, обласному рівні представники влади прихильно ставляться лише до однієї конфесії – УПЦ (МП). У той же час чиновники свідомо ігнорують усі законні права греко-католиків. Глава УГКЦ згадав такі випадки в Одесько-Кримському екзархаті УГКЦ, у Центральній, Південній і Східній Україні, де є громади УГКЦ. Глава українських грекокатоликів висловив сподівання, що ситуація з часом зміниться. Оптимізму йому додали нещодавні запевнення Президента Віктора Януковича під час зустрічі з керівниками українських Церков і релігійних організацій про те, що він особисто контролюватиме, аби до усіх конфесій було однакове ставлення.

Голова Пасторально-місійного відділу владика Йосиф (Мілян) закликає єпископів УГКЦ забезпечити вірних Церкви, які живуть за кордоном, належною душпастирською опікою. Владика Йосиф, зокрема, наголосив, що звернувся до митрополитів, єпархів та екзархів з проханням «проаналізувати ситуацію серед священиків, монашества, семінаристів і мирян, щоб кинути клич на місійну потребу УГКЦ за кордоном». На переконання владики, «Церква мусить підтримати людей, які ще досі живуть без святкових і періодичних недільних богослужінь та без душпастирської опіки». На даний час українці перебувають у 37 країнах світу.

Любомир (Гузар) бачить проблему України у відсутності діалогу між народом і владою. Блаженніший Любомир (Гузар) вважає: якщо влада дотримуватиметься цілком інших цінностей, аніж громадськість, така розмова стане майже неможливою. Про це він сказав у ефірі каналу ТВі. «Проблема у тому, чи ми могли б направду спілкуватися з тими людьми, які є сьогодні при владі. Є громадянство, в якому є група, яка має чи хоче мати цінності духовного характеру, що означає починати діяти від засадничих духовних цінностей і на основі цього будувати все життя. А є друга група (я кажу об’єктивно, нікому нічого не закидаючи, бо судити має Господь Бог, а я тільки стверджую факти), для якої найбільшою цінністю є гріш, і вона відповідно поводиться. І мені здається, що розмова між тими двома групами дуже важка… Нашим спільним завданням є намагатися встановити ті основні духовні цінності, на підставі яких ми зможемо говорити один з одним, кожен з кожним. Тоді будемо йти вперед», – наголосив Любомир (Гузар).

ЦЕРКВА І ДЕРЖАВА

Влада України зірвала зустріч Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій з очільниками Євросоюзу. Члени Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій 21 березня опинилися перед непростою дилемою – йти на зустріч до Президента України чи їхати до Брюсселя на зустріч із найвищим керівництвом Євросоюзу. Візит до Бельгії, який планували 4 місяці поспіль, мав відбутися 21 – 23 березня. Зустріч із Президентом можна було назвати екстреною, бо вона була спланована його Адміністрацією поспіхом – спеціально, щоб зірвати зустріч у Брюсселі. Напередодні цієї зустрічі до членів ВРЦіРО телефонували з Адміністрації Президента і настійно переконували скасувати поїздку до Бельгії через зустріч із Президентом України. Члени ВРЦіРО змушені були зустрітись із Віктором Януковичем. Сам Президент, як стало зрозуміло під час зустрічі з очільниками Церков, не дуже був готовий до неї і говорив про все, тільки не про проблеми у державноцерковних відносинах.

Представники Євросоюзу та особи, котрі планували поїздку членів ВРЦіРО до Брюсселя, вважають, що візит релігійних діячів зумисне зірвала українська влада. Таку думку, зокрема, висловив Ніко Ланге – керівник українського представництва Фонду Конрада Аденауера, один зі співорганізаторів поїздки. «Склалося враження, що це було спеціально зроблено, щоби лідери українських Церков і релігійних організацій не приїхали до Брюсселя», – сказав він.

УПЦ (МП)

Митрополит Володимир не має наміру подавати у відставку. Предстоятель УПЦ (МП) Володимир не збирається подавати у відставку, як це зробив свого часу Любомир (Гузар). Але якщо Церква попросить його відійти від справ, то він погодиться з таким рішенням. Про це Митрополит Володимир сказав у інтерв’ю журналу «Weekly.ua»: «По-перше, я себе не висував, не обирав, це робив Собор Української Православної Церкви. Не можу свавільно кинути свій послух Святій Церкві. Піду, якщо буде на те її рішення. Сьогодні сказати «спасибі, що ви мене обрали, тепер заберіть мою кандидатуру назад» некоректно. Народ Божий вирішить і визначить, якщо на то настав час. Не я накладав на себе ці ярма – не мені самому їх із себе знімати», – заявив він. Крім того, Предстоятель зазначив, що контролює ситуацію в УПЦ (МП), хоча через недугу не може сповна присвятити себе церковним справам.

Поділитися:

Популярні статті