Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Ватикан – Відбулася перша спільна проща громад УГКЦ Італії до гробу святого апостола Петра. З цієї нагоди було відслужено Архиєрейську службу Божу на престолі Катедри Ватиканської базиліки. Божественну літургію очолив Преосвященний владика Діонісій (Ляхович), Апостольський Візитатор для українців греко-католиків в Італії та Іспанії, у співслужінні з Високопреосвященним архиєпископом Доменіко Кальканьйо, керівником Адміністрації майна Апостольської Столиці, о. Марком Ярославом Семегеном, пасторальним координатором для українців в Італії, монсеньйором Ярославом Карп’яком, працівником Конгрегації Східних Церков, о. Іваном Куликом, адміністратором української персональної парафії в Римі та ще з понад п’ятдесятьма священиками – членами чернечих спільнот, студентами, що навчаються в папських університетах, душпастирями українських громад з різних куточків Італії. Були присутні численні богопосвячені особи чернечих чинів і згромаджень УГКЦ. Співав хор української парафії святих Сергія і Вакха з Рима. Загалом у богослужінні взяли участь понад 5,5 тисячі осіб.

Сербія – Утворено нову провінцію Згромадження Сестер Служебниць. Після десяти років очікування Віце-Провінція святого Йосифа Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії офіційно набула статусу Провінції. З цієї нагоди сестри зібрались у Провінційному домі в Руському Керестурі, аби подякувати Богу за цей дар історичного значення та за всіх її членів. На початку урочистостей гості мали змогу ознайомитись з історією постання Провінції та зробити екскурс у минуле. Після цього у монастирській каплиці Успіння Матері Божої відбулась спільна подячна молитва, яку очолив владика Юрій Джуджар, Екзарх для греко-католиків Сербії та Чорногорії, у співслужінні гостя з України о. Мартина Хабурського (ЧСВВ).

Ватикан – Лефевристи надіслали відповідь Ватикану. Як відомо, 14 вересня Апостольська Столиця передала Братству святого Пія Х текст «Доктринальної преамбули», яка є результатом дворічних переговорів між двома сторонами. У цій преамбулі висловлені пропозиції та умови, відповідно до яких члени Братства можуть приєднатися до повного сопричастя з Католицькою Церквою. Для того, аби отримати канонічний статус у Церкві, вони повинні скласти визнання віри, яке вимагається від кожного, хто присвячує себе церковному служінню. Своєю чергою, Братство святого Пія Х надіслало листа, який не містить ні негативної, ні позитивної відповіді на висловлені у «Доктринальній преамбулі» пропозиції. У цьому листі немає жодної конкретики, яка наводить на думку, що таким чином єпископ-лефеврист Бернард Фелле намагається затягнути час і відкласти ухвалення рішення. В інтерв’ю для офіційного лефевристського видання від 28 листопада єпископ Фелле зазначив, що Братство «не може прийняти преамбули такою, якою вона є». На думку ватиканіста Андреа Торніеллі, це може бути свідченням внутрішніх конфліктів і непорозумінь у Братстві святого Пія Х і призвести до зміщення єпископа Фелле з проводу Братства.

Ватикан – «Одкровення волхвів» – нова цікава знахідка з архівів Ватикану. Древній історичний документ розповідає про Різдво Христове і трьох волхвів, які принесли дари немовляті Ісусові. Текст переклали з мертвої сирійської мови. Він називається «Одкровення волхвів», містить розповіді про їхні подорожі та написаний від першої особи. Рукопис дешифрував Брент Ландо, професор релігієзнавства Оклахомського університету. «Одкровення волхвів» значно відрізняється від інших варіантів цієї біблійної оповіді. Згідно з документом, волхви прийшли не з Персії, а з країни Шир, що ототожнюється з давнім Китаєм. У традиційній легенді волхвів троє, а в «Одкровенні» сказано, що їх були десятки. Матей не згадує, скільки було волхвів. Ландо сумнівається, що «Одкровення» написав один із них, але вважає, що безіменні автори ототожнювалися з цими містиками та їхньою сектою. «У тексті детально описані їхні молитви та обряди», – пояснює автор. В «Одкровенні» сказано, що Сиф передав нащадкам пророцтво: зірка сповістить про народження Бога в людській подобі. У тексті говориться, що саме зірка привела волхвів до Вифлеєму й у печеру, де стала немовлям, яке звеліло їм повернутися і стати проповідниками Євангелія.

Греція – Заарештовано настоятеля одного з найбільших афонських монастирів. Ігумена Ватопедського монастиря Єфрема заарештували за звинуваченням у незаконних махінаціях із нерухомістю в Греції, а також у відмиванні грошей завдяки співпраці з державними чиновниками. Слідство, яке розпочалося ще в 2008 році, встановило, що монастир використовував для комерційних цілей офшорну компанію на Кіпрі, активи, якої становлять кілька десятків мільйонів євро. Також було проведено розслідування з приводу угод між монастирем і державою, в результаті яких Греції завдано великої матеріальної шкоди. Головною причиною арешту стала угода між монастирем і державою про 800 гектарів землі поблизу Уранополіса, яка є перспективною для туристичного бізнесу, в результаті чого державний бюджет Греції втратив, за найменшими підрахунками, 100 мільйонів доларів. Слідство триває.

Ізраїль – Знайдено печатку Єрусалимського храму. Біля Стіни Плачу в старій частині Єрусалима ізраїльські археологи виявили ритуальну глиняну печатку, якій більш як 2 тисячі років. На печатці розміром з монету, знайденій під стіною, що колись була частиною Єрусалимського храму, є напис арамейською: «Чисте для Господа». Один із керівників розкопок археолог Ронні Рейх із Університету Хайфи (Ізраїль) датує знахідку 100 р. до Христа – 70 р. після народження Христа. Це означає, що ритуальна печатка, використовувана юдеями для таврування жертовних тварин, належить до часів, коли римляни придушили повстання в Юдеї і зруйнували Другий Єрусалимський храм, описаний в біблійних текстах, вважає науковець. Ця знахідка є першим зразком епіграфіки того періоду в історії Ізраїлю. Печатку виявили неподалік Храмової гори. Археологічних знахідок, пов’язаних із Єрусалимським храмом, – мало. Це пояснюється великою політичною та релігійною значимістю Храмової гори, адже і євреї, і мусульмани шанують її як святиню. А тому й копати там заборонено.

Дублін, Ірландія – Сучасним католикам замало катехизації у школах. Про це заявив архиєпископ Дубліна Діармуїд Мартін. «Нам необхідно переглянути наше релігійне виховання. Воно не лише для шкіл чи школярів. У нинішньому світі неможливо бути зрілим католиком лише на основі того, чого навчився у початковій чи середній школі. Біда в тім, що ми не пропонуємо подальшої формації людям, котрі її потребують», – зазначив архиєпископ.

Італія – Чергове дослідження підтверджує автентичність Туринської плащаниці. П’ятеро італійських науковців спростували поширену в світових ЗМІ гіпотезу про те, що Туринська плащаниця є витвором середньовічного майстра-фальсифікатора. Згідно з їхніми висновками, зображення має багато фізичних та хімічних характеристик, які є такими особливими, що в сучасних лабораторіях неможливо було б відтворити його унікальне забарвлення. «Саме ця неспроможність відтворити (і таким чином сфальсифікувати) зображення на плащаниці відкидає будь-яку можливість припустити, яким чином виник образ», – наголошують учені. Недавнє дослідження окремих фрагментів плащаниці показало, що товщина зафарбованого шару є надзвичайно тонкою – близько 200 нм, що відповідає товщині первинної клітинної стінки одного волокна тканини. Зафарбовування поверхні волокон зображення відбулося внаслідок невідомого процесу, що спричинив оксидацію, дегідратацію та сполучення у структурі целюлози тканини. Іншими словами, колір є результатом прискореного процесу старіння тканини.

Російська Федерація – Московський Патріархат негативно ставиться до визнання УГКЦ Патріархатом. Про це заявив голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків Російської Православної Церкви митрополит Волоколамський Іларіон (Алфеєв). «Відомо, що не тільки Московський Патріархат, а й інші Помісні Православні Церкви негативно ставляться до самої можливості визнання УГКЦ Патріархатом. Таке визнання стало б непрямим підтвердженням заяви Блаженнішого Святослава (Шевчука) про те, що Українська Греко-Католицька Церква є єдиною законною спадкоємицею давньої Київської митрополії», – сказав митрополит Іларіон. На його переконання, статус Патріархату надав би УГКЦ характеру загальноукраїнської Церкви, у той час як «Центральна і Східна Україна завжди була традиційно православною територією, де ніколи не було греко-католицьких структур. Природно, що у православних викликає занепокоєння прагнення УГКЦ поширити свою місію на Схід, створюючи там нові єпархії та екзархати», – зазначив митрополит Волоколамський Іларіон (Алфеєв).

Берн, Швейцарія – Нині у світі за віру переслідують близько 100 мільйонів християн. Про це йдеться у поданому звіті міжнародної організації «Open Doors». У першій десятці держав, де найбільше переслідують християн, – 9 країн, в яких більшість населення становлять мусульмани. Найгіршим є становище християн у Північній Кореї, Афганістані, Саудівській Аравії та Ірані, де вони й надалі не можуть визнавати свою віру без обмежень. Організація не приховує свого розчарування наслідками «арабської весни» для релігійних меншин у збунтованих країнах Північної Африки і Близького Сходу. На думку представників «Open Doors», зважаючи на становище християн в Єгипті, слід говорити не про «арабську весну», а про «зиму». З великою тривогою організація згадує про християн Північної Кореї, де близько 400 тисяч з них живуть у підпіллі, а близько 70 тисяч ув’язнені або перебувають у робітничих таборах. Проте найбільше переслідуваних християн у Китаї. Нині там, за різними оцінками, близько 80 мільйонів не можуть вільно сповідувати свою віру.

Поділитися:

Популярні статті