Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

Любомир (Гузар) радить владі не дратувати народ. Переслідування опозиційних політиків переконує людей, що справедливості немає. Таку думку озвучив архиєпископ Любомир (Гузар) в ефірі 5 каналу, коментуючи кримінальні справи проти опозиційних політиків. «Раз почалася така акція, де люди переконані, що хтось діє тому, що відносить когось до своїх політичних противників. Раз є таке поняття, то де кінець цьому? Сьогодні ті, завтра ці, – заявив він. – Мені здається, що тут велика помилка. Люди переконані, що немає справедливості, а що є тільки політичний інтерес». При цьому кардинал зазначив, що в суспільстві зростає невдоволення.

Президент Янукович поки що не відповів на жодне звернення Синоду УГКЦ. Синод Української Греко-Католицької Церкви скерував багато листів Президентові України Віктору Януковичу, але не отримав жодної відповіді. Патріарх Святослав також зазначив, що ані у нього, ані в його попередника – кардинала Любомира (Гузара) – так і не відбулася особиста зустріч з Президентом. Разом із тим Глава УГКЦ констатував той факт, що на регіональному рівні стосунки «влада – Церква» є досить конструктивними.

В УГКЦ вийде аудіокнига, в якій Патріарх Святослав відповість на запитання молоді. Молодь, відповідаючи на заклик першоєрарха, готує серію запитань для першої аудіокниги, в якій Патріарх відповідатиме на запитання, присвячені моральній проблематиці. Такий спосіб діалогу обрано для того, щоб якомога більше молодих людей мали змогу почути офіційну думку Церкви, зокрема, на часто замовчувані теми чи ті, які порушувати не прийнято.

Глава УГКЦ у США зустрівся із сенаторами та конгресменами. Візит тривав з 14 по 21 листопада. Першоєрарх побував у Вілмінгтоні (штат Делавер), Філадельфії та Вашингтоні. В кожному місті Предстоятель УГКЦ зустрічався з представниками української спільноти, духівництвом, очолював богослужіння. 16 листопада у Вашингтоні Глава УГКЦ мав зустріч із Надзвичайним і Повноважним послом України в США Олександром Моциком, відвідав Білий дім, де зустрівся із сенаторами та конгресменами. 19 листопада Патріарх Святослав очолив щорічне поминальне богослужіння за жертвами Голодомору та виголосив промову в катедрі святого Патріка у Нью-Йорку. А 20 листопада в Нью-Йорку він очолив літургію у храмі святого Юрія. Цього ж дня Глава УГКЦ був почесним гостем на церемонії вшанування провідників Української Греко-Католицької Церкви, яка відбулася у Фордгамському університеті. Патріарх Святослав став доктором Honoris Causa цього університету.

На зустрічі з єпископами Америки Патріарх Святослав розповів про період відродження УГКЦ та подякував за підтримку. З 14 до 16 листопада в місті Балтімор (США) відбулося Загальне засідання Американської Єпископської Конференції (АЄК). У перший робочий день засідання, 14 листопада 2011 року, до американських владик звернувся Глава УГКЦ Святослав. Більш як 300 єпископів з усіх єпархій Америки привітали новообраного Предстоятеля. Патріарх від імені всієї Церкви висловив глибоку вдячність американським єпископам за вагому підтримку розвитку Церкви.

Українські греко-католики в Римі відзначили 90-літній ювілей отця Івана Музички. Патріарший ювілей – 90-ліття – відсвяткував 15 листопада отець-доктор Іван Музичка, довголітній співпрацівник Патріарха Йосифа (Сліпого), науковець, публіцист, колишній ректор Українського католицького університету в Римі та української Колегії святої Софії. Урочисту літургію з цієї нагоди у Колегії святої Софії очолив владика Діонізій (Ляхович).

Богослови УГКЦ обговорили стан та перспективи теологічної науки в Церкві. Греко-католицькі богослови з провідних українських духовних закладів зібралися у Львові на наукову конференцію «УГКЦ: 20 років після підпілля. Здобутки, труднощі і перспективи становлення духовно-богословської ідентичності». Дискусії тривали впродовж двох днів – 24 та 25 листопада в стінах УКУ. Захід був організований кафедрою богослов’я Українського католицького університету. Зі слів завідувача кафедри Віктора Жуковського, конференція мала на меті після шестирічної перерви з часу проведення у 2005 році форуму греко-католицьких богословів «Кайрос» знову зібратися і ретроспективно глянути на те, що було зроблено за ці роки.

Митрополит Ігор (Возьняк): «Патріархату УГКЦ бракує лише печатки Папи». Нині ми ще ближче підійшли до патріаршого устрою нашої Церкви, і його проголошення вже не за горами, заявив митрополит Львівський Ігор (Возьняк) після завершення церемонії інтронізації. Говорячи про можливі терміни проголошення патріаршого устрою УГКЦ, він наголосив, що Церква вже давно дозріла до такого статусу. Свідченням цього є інтронізація та проголошення Львівської митрополії. Тож тепер справа за Ватиканом. «Нам залишилося тільки чекати. Чекати, щоби Папа вдарив печатку – і все!»

Патріарх Святослав задоволений міжконфесійними відносинами в Україні. «Нині стосунки між представниками різних конфесій в Україні дуже конструктивні», – сказав він і наголосив, що 1 грудня 2011 року глави традиційних Церков, зокрема Української Православної Церкви (Московського Патріархату), Української Православної Церкви (Київського Патріархату) і він – як очільник Греко-Католицької Церкви – «зробили спільне звернення до всіх людей доброї волі щодо відповідальності за свою державу, за будівництво українського суспільства на основі духовних вартостей».

УГКЦ закликає українців замислитись над тим, кого обирати. Церква заохочуватиме український народ серйозно поставитися до питання, за кого віддати свій голос на наступних виборах. Про це заявив Глава УГКЦ Патріарх Святослав (Шевчук), коментуючи звернення традиційних українських Церков до вірних та до всіх людей доброї волі з нагоди двадцятиліття референдуму на підтвердження Акту проголошення незалежності України. «Ми не можемо очікувати, що хтось за нас побудує нам нашу державу, і не можемо скидати відповідальність за ситуацію в суспільстві на ту чи іншу групу політиків. Як на мене, політичні сили повинні розуміти, що джерелом влади в демократичному суспільстві є народ». І народ, на його переконання, повинен це показати, заманіфестувати. Ми вітатимемо будь-який прояв свідомого відповідального громадянського суспільства і заохочуватимемо наших людей серйозно подумати над тим, за кого віддати свій голос».

Любомир Гузар назвав зрілість УГКЦ найкращою подією 2011 року. Найважливішими подіями 2011 року кардинал Любомир (Гузар) назвав цивілізовану зміну керівництва Церкви, наближення УГКЦ до проголошення патріаршого устрою та небачене раніше усвідомлення єдності всього греко-католицького духівництва. Кардинал Гузар також зауважив, що у 60 – 70-х роках минулого століття він мав змогу бути безпосереднім свідком патріархальних змагань священнослужителів УГКЦ. Однак тоді потуги Патріарха Йосифа Сліпого наштовхувалися на стіну нерозуміння. Нині ж про Патріархат, зазначив екс-глава УГКЦ, говорять вже як про доконаний факт. І не лише українці. Зі слів кардинала Гузара, важливим фактом зрілості УГКЦ і готовності до патріаршого устрою є відчуття єдності серед єпископату та священства у всіх єпархіях, митрополіях, екзархатах. «Бо без того, – вважає він, – не може бути Патріархату».

Глава УГКЦ закликав монахів переселятися до Києва. У реколекційному центрі УГКЦ у Брюховичах, що на Львівщині, 26 грудня відбулося засідання Комісії у справах монашества. Участь у роботі цього заходу взяв Предстоятель УГКЦ Святослав (Шевчук). Глава Української Греко-Католицької Церкви нагадав присутнім, що Синод єпископів на останньому засіданні закликав підтримувати тих осіб, які відчувають покликання до богопосвяченого життя. Глава УГКЦ закликав монахів, аби вони переносили провінційні доми чинів і згродмаджень до столиці. Патріарх УГКЦ Святослав зазначив, що необхідно розробити програму душпастирства покликань до богопосвяченого життя.

ЦЕРКВА І ДЕРЖАВА

Головний комуніст України проти вшанування у 2012 році Митрополита УГКЦ Йосифа (Сліпого) та гетьмана Івана Мазепи. Лідер фракції комуністів Петро Симоненко під час розгляду 15 листопада у Верховній Раді України проекту постанови про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2012 році наголосив, що фракція Компартії не голосуватиме за нього, виходячи з того, що «цей проект викидає з нашої історії радянську добу». Найбільшу критику в комуністів викликали постаті Митрополита Йосифа (Сліпого) та гетьмана України Івана Мазепи. Комуніст назвав їх зрадниками українського народу.

Апостольський нунцій в Україні вручив вірчі грамоти Президентові України. Президент України Віктор Янукович 16 листопада прийняв вірчі грамоти від Апостольського нунція в Україні Архиєпископа Томаса Едварда Галліксона. Нового нунція для України Папа Бенедикт ХVІ призначив 21 травня 2011 року. На цьому посту він замінив Архиєпископа Івана Юрковича. Дипломатичні відносини між Святим Престолом та Україною були встановлені 8 лютого 1992 року.

УПЦ

Предстоятель УПЦ Митрополит Володимир відсвяткував 76-ліття у лікарні. У день народження Митрополита Володимира, 23 листопада, в Трапезному храмі Києво-Печерської лаври буде звершена літургія. Очолив богослужіння старший за хіротонією постійний член Священного Синоду Української Православної Церкви митрополит Одеський та Ізмаїльський Агафангел. Під час богослужіння архиєреї, священнослужителі та віруючі молилися за здоров’я і швидше одужання свого Предстоятеля. Митрополит Володимир перебуває у лікарні. Його стан після операції, яку зробили 2 листопада, поліпшується, однак взяти участь в урочистостях він не зміг.

УПЦ КП

Патріарх Філарет назвав ідею підпорядкування України Росії такою ж нереальною, як ідею «Русского мира». «Україну вже неможливо підпорядкувати Росії. Чому неможливо, бо період територіальних імперій закінчився. Радянський Союз був останньою світовою імперією – територіальною імперією. І вороття до тієї системи вже не буде. Ми вже пройшли «точку неповернення» – двічі в одну річку не входять», – заявив Патріарх Філарет. З його слів, нині також є імперії, але імперії, побудовані на зовсім інших принципах. Це насамперед фінансові імперії, інформаційні імперії, міжнародні корпорації. Тому період територіальних імперій закінчився ХХ століттям. Москва ж бореться саме за територіальну імперію. Цього не буде! А раз цього не буде – Українська держава і далі існуватиме. А раз вона існуватиме – то і незалежна Українська Церква існуватиме»

Поділитися:

Популярні статті