Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Ватикан – Глава УГКЦ взяв участь у ХІІІ зустрічі Звичайної ради Генерального секретаріату Синоду єпископів. Глави 13 Східних Католицьких Церков свого права, президенти 114 Єпископських конференцій, очільники 26 дикастерій Римської курії представили Святішому Отцеві ряд пропозицій. Блаженніший Святослав запропонував застановитись над темою природи і місії Христової Церкви, плодом якої є магістральна Конституція Собору про Церкву Lumen gentium («Світло народів»). Глава УГКЦ зазначив, що саме оновлене бачення Церкви як Божого люду та універсального таїнства спасіння стало основою розуміння природи та місії Східних Католицьких Церков.

Ватикан – На празник святих Верховних апостолів Петра і Павла Папа Франциск зосередився на важливих аспектах Петрового служіння. Зокрема, наголосив на покликанні Єпископа Риму утверджувати у вірі, утверджувати в любові та утверджувати в єдності. «У Церкві різноманітність є великим багатством, завжди гармонійно зли‑ ваючись із єдністю, як велика мозаїка, всі фрагменти якої поєднуються, створюючи один великий Божий задум. Це повинно спонукати до постійного подолання кожного конфлікту, який ранить тіло Церкви», – наголосив Вселенський Архиєрей.

Ватикан – 34 нові архиєпископи-митрополити з усього світу отримали від Вселенського Архиєрея паллій. Це невеликий вузький омофор з білої вовни, на якому виткані шість чорних хрестів. Щороку Папа благословить їх під час вечірні у навечір’я празника святих Петра і Павла і наступного дня накладає їх на нових архиєпископів-митрополитів як символ їхньої влади та єдності зі Святим Престолом. Він становить знак сопричастя, що є основою всього життя Церкви, пригадує, що єрархічний характер сопричастя – це вияв того, що Церква, аби бути одною, потребує особливого служіння Церкви Риму та її Єпископа, а також висвітлює вселенськість Церкви, посланої Христом для звіщення Євангелія всім народам та служіння всьому людству.

Ватикан – Префект Конгрегації віровчення архиєпископ Герхард-Людвіг Мюллер відхилив можливість запровадження жіночого дияконату в Католицькій Церкві. «Таїнство священства на ступенях єпископ – священик – диякон, згідно з католицьким вченням, справді можуть отримувати тільки чоловіки», – нагадав єрарх. І зазначив, що інститут ранньохристиянських дияконес не мав сакраментального характеру. Це не було таїнство в прямому сенсі: священикам не дозволялося відвідувати жінок в будинках чи лікарнях, тож це робили дияконеси. А зараз такої потреби немає, вважає архиєпископ Мюллер.

Ватикан – Папа Франциск скасував традицію удостоєння почесного титулу Джентльмена Його Святості за заслуги перед Ватиканом. Цей звичай понтифік вважає архаїчним, непотрібним і шкідливим. Відмова від титулів і пов’язаного з ними церемоніалу та парадних фраків є наступним кроком Папи Франциска, який прагне простоти, скромності та не хоче, щоби Ватикан і його найближче оточення трактували як двір.

Ассізі, Італія – Відбулася проща українських церковних громад у Італії до відпустового християнського центру Ассізі. Прочани взяли участь у спільній подячній Святій літургії, відвідали святині міста, помолились у крипті біля гробу святого Франциска. Завершилось паломництво в храмі Святої Марії Ангелів, спорудженого над каплицею (Порціункола), в якій пройшли найвизначніші події життя Франциска та першої монашої братії. У тій святині в особливий спосіб вшановане і місце смерті цього святого.

Рим, Італія – При українській парафії святих Сергія і Вакха відбулася презентація факсимільного видання Луцького Псалтиря XIV ст. Захід відбувся з ініціативи Посоль‑ ства України в Італійській Республіці та з благословення владики Діонісія Ляховича, Апостольського візитатора для українських греко-католиків у Італії та Іспанії, в рамках екуменічних заходів між УГКЦ та УПЦ в Італії. «Кожна презентація – це ще одне свідчення, що слово Христа вічне. Завдяки таким подіям у світі більше дізнаватимуться про українські історію, церковні святині, спадщину», – переконані організатори заходу.

Мілан, Італія – «Європі загрожує занепад. Її громадянські суспільства і Церкви старі та змучені. Ми повинні радикально переосмислити себе». Таку заяву зробив архиєпископ Мілана кардинал Анджело Скола, коментуючи поточну ситуацію щодо релігійної свободи та секуляризму. На думку прелата, нам потрібен новий синтез. «Провидіння дарувало нам велике пробудження з новим Папою, котрий пропонує нам почати з початку, повернутися до основ людського досвіду. Церквам Європи слід віднайти відвагу побачити це як від‑ правну точку». Європейцям же варто переосмислити відносини між етикою і політикою, а не відносини між економікою і політикою.

Астана, Казахстан – Відбувся візит членів Постійного Синоду єпископів УГКЦ. Вони відвідали місцеві греко-католицькі та римо-католицькі громади, зустрілися зі священиками, котрі душпастирюють у Казахстані, та ознайомились зі станом служіння, здобутками та проблемами. Владики відвідали музей жертв політичних репресій та меморіальні комплекси, кладовище, де стоїть символічний пам’ятник блаженному священномученику Олексієві Зарицькому, побували у колишньому виправному трудовому таборі, в якому помер блаженний священномученик владика Микита Будка.

Кевелар, Німеччина – Греко-католики на чолі з владикою Петром Криком здійснили паломництво до відпустового місця. Щороку вірні УГКЦ їдуть помолитись перед чудотворним образом Пресвятої Богородиці у місто, де із середини XVII століття відбуваються прощі. В святині відслужили Архиєрейську літургію, яку очолив владика Петро, Апостольський екзарх для українців католиків на теренах Німеччини і Скандинавії. Завершилось паломництво молебнем перед капличкою та спільним паломничим обідом.

Парагвай – Відбулась інтронізація Апостольського візитатора для українських греко-католиків. Урочистості пройшли в римо-католицькому катедральному соборі Благовіщення Пресвятої Богородиці, що в місті Енкарнасьйон. Міслав Ходжич, секретар Апостольської нунціатури в Республіці Парагвай, зачитав у храмі відповідний декрет Святішого Отця Бенедикта XVI про призначення владики Даниїла Козлінського Апостольським візитатором.

Варшава, Польща – Українська Греко-Католицька Церква та Римо-Католицька Церква Польщі підписали спільну декларацію з приводу роковин Волинської трагедії. В документі наголошено, що «насилля та етнічні чистки за жодних обставин не мають права бути методом вирішення конфліктів і не можуть бути виправдані ні політичним, ні економічним, ні релігійним інтересом. Прагнемо вшанувати пам’ять невинно загиблих, попросити пробачення в Бога за вчинені злочини й закликати всіх українців і поляків, як у Польщі, в Україні, так і в цілому світі, до відваги відкрити серця та розум для взаємного пробачення і примирення», – наголошують єрархи Церков.

Варшава, Польща – Владика Богдан Дзюрах, Секретар Синоду єпископів УГКЦ, взяв участь у зустрічі генеральних секретарів Єпископських конференцій Європи. Майже 40 делегатів з понад 30 національних конференцій єпископів європейського континенту застановились над соціальними проблемами, які спіткали його населення та становлять виклики перед Церквою. В рамках зустрічі пройшло молитовне чування за Європу за участі великої кількості молоді.

Гурово-Ілавецьке, Польща – Відбулися заходи з нагоди святкування 1025-ліття Хрещення України-Русі. Божественну Архиєрейську літургію очолив Блаженніший Святослав Шевчук. Перед тим Предстоятель УГКЦ зустрівся із парафіяльними радами, молоддю та духовенством Перемишльсько-Варшавської архиєпархії. Під час проповіді Блаженніший подякував вірним своєї Церкви, які живуть у Польщі, за те, що «зберегли віру і спадщину предків». На завершення урочистостей освятили копії чудотворної ікони Божої Матері – Ворота Милосердя – із Ярославля, яка нагадуватиме про святкування 1025-ліття Хрещення Київської Русі та візит Глави УГКЦ до Польщі.

Пулава, Польща – Городяни відкрито виступили проти щорічного Конгресу польських мусульман, який мав відбутися у їхньому місті. «Конгрес мусульман проводять щороку в різних містах Польщі, але вперше ми бачимо таку реакцію – суцільні образи і ворожість», – заявив Пол Дудек, прес-секретар конгресу. Своєю чергою учасники протестів наголосили, що «сьогодні іслам набуває форми нетерпимості до інших культур і релігій… Польща була і залишається країною з латинською культурою і повинна залишатися такою ж», – йдеться у заяві городян.

Бразилія – Бразильські єпископи публічно висловили солідарність та підтримку учасникам маніфестацій, які вимагають змін у багатьох сферах суспільного життя. На переконання душпастирів, суспільні протести є феноменом, що залучає до дій бразильський народ, пробуджує нову свідомість у суспільстві. Протести базуються на справедливому й необхідному відновленні соціальної політики для всіх. У відповідному документі єпископи висловили сподівання, що всі ці протести на вулицях міст підвищать рівень участі громадськості в ухваленні рішень стосовно її майбутнього і покладуть початок нової ери. «Нехай лемент народу почують!» – наголошують вони.

США – «Це трагічний день для сім’ї та нашої нації», – йдеться у заяві Конференції католицьких єпископів США, виданій з приводу ухвали Верховного Суду США, згідно з якою поняття шлюбу більше не обмежується союзом між чоловіком та жінкою. «Загальне добро усіх, особливо дітей, залежить від суспільства, яке намагається захищати істину подружжя… Хоча культурі неодноразово не вдавалося підсилити інститут сім’ї, це не причина того, щоби здаватися. Настав час підсилити шлюб, а не визначати його по-новому… Ми звертаємося до всіх лідерів та людей цієї доброї нації рішуче виступити разом заради поширення та захисту єдиного визначення подружжя: один чоловік, одна жінка на все життя», – сказано в заяві, яку підписав глава Конференції єпископів США кардинал Тімоті Долан.

Франція – Лефевристи хочуть «повернення Риму до Традиції». Священиче Братство святого Пія Х переконане в потребі повернення Святої Столиці до Традиції, так як це розумів архиєпископ Марсель Лефевр. Водночас братство залишається відкритим на розмови з Апостольським Престолом, – запевнив єпископ Бернард Фелле, генеральний провідник лефевристів. На його думку, в Церкві й далі додержують принципів, запроваджених під час Другого Ватиканського Собору, тож братство не має шансу зберігати в ній свою ідентичність.

Поділитися:

Популярні статті