УГКЦ
Патріарх УГКЦ відсвяткував у Афінах 15-річчя громади, яку заснував особисто. Патріарх УГКЦ Святослав Шевчук здійснив пастирський візит до греко-католицького екзархату в Афінах. Його поїздка тривала три дні (з 10 по 12 травня) і була приурочена до 15-річчя української громади Святого Миколая, що діє при катедральному соборі Пресвятої Тройці в Афінах. Упродовж свого візиту до Греції Глава УГКЦ побував у монастирі Паммакарістос, Благовіщенській обителі сестер-василіянок. У супроводі Апостольського екзарха для греко-католиків Греції Блаженніший 11 травня відвідав Апостольського нунція в Грецькій Республіці архиєпископа Едварда Адамса.
Адміністратором Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ став владика Василь Івасюк. Патріарх УГКЦ Святослав Шевчук 25 травня в Коломиї зачитав грамоту про призначення екзарха Одесько-Крим‑ ської єпархії УГКЦ Василя Івасюка адміністратором Коломийсько-Чернівецької єпархії. Владика Василій склав у храмі перед Главою УГКЦ визнання віри та вступив у нові обов’язки. Таке призначення відбулося через те, що внаслідок раптового погіршення стану здоров’я 21 травня 2013 року помер владика Миколай Сімкайло, єпарх Коломийсько-Чернівецький.
Патріарх Святослав у Страдчі офіційно проголосив блаженного Володимира Прийму покровителем мирян. 26 червня УГКЦ провела Всеукраїнську прощу до відпустового центру в селі Страдч, що на Львівщині, присвячену пам’яті блаженних отця Миколи Конрада і дяка Володимира Прийми. Паломництво очолив Патріарх УГКЦ Святослав Шевчук, який офіційно проголосив блаженного Володимира Прийму покровителем мирян і заклав камінь під забудову унікального відпустового центру. Володимир Прийма, який служив дяком у страдчанській церкві, загинув мученицькою смертю 26 червня 1941 року. Повертаючись із місцевим парохом Миколою Конрадом після сповіді хворої жінки, потрапив до рук солдат НКВС та був, як і священик, жорстоко закатований в лісі. Понівечені тіла Христових мучеників поховали на парафіяльному цвинтарі.
Головний храм УГКЦ у Києві освятять 17 – 18 серпня. Під час святкування УГКЦ 1025-річчя Хрещення Русі-України 17 – 18 серпня відбудеться освячення патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві. «Патріарший собор є знаком єдності нашої Церкви – церкви, яка справді збирає розсіяних вірних греко-католиків на різних континентах і тих, що живуть в Україні», – наголосив Предстоятель УГКЦ. З його слів, до дня освячення собору будуть завершені основні частини інтер’єру, які, згідно з літургійними приписами, необхідні для освячення. Хоча будівництво патріаршого собору ще не закінчене, освятити його саме під час 1025-річного ювілею Хрещення запропонував архиєпископ-емерит Блаженніший Любомир Гузар: мовляв, коли освячували Святу Софію в Римі, були тільки стіни, дах, підлога і престол…
Папа призначив легата для участі в святкуваннях 1025-ліття Хрещення України-Русі. Папа Франциск призначив кардинала Аюдріса-Юзаса Бачкіса, вислуженого архиєпископа Вільнюського, своїм спеціальним посланцем для участі в святкуваннях 1025-річчя Хрещення Русі-України, запланованих на 17 – 18 серпня 2013 року в Києві. Крім того, відбудуться засідання Синоду єпископів, всенародна проща, в якій візьмуть участь вірні з України та діаспори, і освячення патріаршого собору Воскресіння Христового.
Ювілей Хрещення греко-католики святкуватимуть у серпні, а не в липні. Про це сказав під час прес-конференції в Києві Патріарх Святослав. З його слів, традиція святкувати дві події одночасно – пам’ять рівноапостольного князя Володимира і чергову річницю Хрещення України-Русі – є традицією Російської Церкви. «Ми спадкоємці Володимирового хрещення і Київ‑ ської Церкви і ми зберегли древню київську традицію, за якою пам’ять Хрещення України-Русі з року в рік відзначають 14 серпня – в день Макавейських мучеників, коли розпочинається Успенський піст і день так званого Августівського водосвяття. Ми шануємо традицію Російської Церкви, але у своїй Церкві зберігаємо традицію Київської Церкви, тому наші святкування пов’язані з цією датою», – сказав Глава УГКЦ.
В УГКЦ пояснили Московському Патріархатові, що не займаються прозелітизмом на сході України. УГКЦ передусім дбає про душпастирську опіку своїх вірних, які через різні обставини проживають в усіх регіонах нашої країни, а не займається прозелітизмом, як про це безпідставно заявляють представники інших Церков. Про це сказав отець-доктор Ігор Шабан, голова комісії УГКЦ для сприяння єдності між християнами. Священнослужитель констатував, що нині в Україні після стількох років комуністичного режиму виникла ситуація, коли українців умовно можна поділити на три групи: християни, які свідомо належать до конкретної Церкви, відкрито сповідують свою віру та свідчать про це своїм щоденним життям; християни, які вважають себе приналежними до Церкви Христової загалом, але не є практикуючими вірними і нечасто відвідують храм (можна сказати, що вони перебувають у стані пошуку) і люди, які з огляду на різні обставини не належать до жодної з Церков. Кожна Церква несе відповідальність за євангелізацію своїх вірних, тих, хто свідомо належить до неї, відкрито сповідує свою віру та свідчить про це», – наголосив голова Комісії УГКЦ для сприяння єдності між християнами.
Центральною темою цьогорічного Синоду УГКЦ буде нова євангелізація. Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав Шевчук 4 червня 2013 року повідомив, що від 11 до 18 серпня 2013 року в Києві триватиме чергова сесія Священного Синоду, на який прибудуть українські католицькі владики з усього світу. «Центральною темою цьогорічного Синоду буде «Нова євангелізація в Українській Греко-Католицькій Церкві». Ми міркуватимемо над тим, як ефективніше проповідувати Боже Слово в сучасній культурі», − зазначив Патріарх. Крім того, важливим питанням, яке обговорюватимуть єпископи, буде місійність Церкви. Синод буде тісно пов’язаний з двома іншими подіями, що відбудуться в столиці, – освяченням 17 – 18 серпня патріаршого собору Воскресіння Христового та святкуванням 1025-річного ювілею Хрещення України-Русі.
УПЦ КП
Синод УПЦ КП звинуватив Московську Патріархію у спробі спотворення сутності святкування 1025-ліття Хрещення Русі-України. В УПЦ КП висловили обурення спробами керівництва Московської Патріархії спотворити сутність святкування 1025-ліття Хрещення Русі-України, перетворивши його на своєрідне торжество на честь сучасної «величі» Московського Патріархату. Про це йдеться у рішеннях Синоду УПЦ КП, який відбувся 13 травня в Києві. «Такі претензії зробити основний акцент свята Хрещення Київської Русі саме на Московському Патріархаті є безпідставними, адже Москва як поселення вперше згадується в літописах у 1147 р.; Московська Церква, як це добре відомо, утворилася як автокефальна шляхом самопроголошення лише у 1448 р., а визнана була в якості автокефального Патріархату лише у 1589 р.», – йдеться в журналі №24 Синоду. В УПЦ КП наголосили: Російська Православна Церква є Церквою-дочкою для Київської митрополії, а не Церквою-матір’ю, тому повинна відзначати 1025-ліття Хрещення Київської Русі без перекручування історичної правди.
В УПЦ КП з’явилася посада намісника патріарха. На Помісному Соборі УПЦ КП 27 червня внесли зміни до статуту Церкви, що передбачають запровадження нової посади – намісника патріарха. Намісник автоматично стає місцеблюстителем патріаршого престолу в разі смерті глави Церкви або ж тоді, якщо патріарх не зможе виконувати своїх обов’язків. В УПЦ КП пояснюють, що така зміна не пов’язана зі станом здоров’я чинного Патріарха Філарета, якому виповнилося 84 роки. «Однією з причин такого рішення стали події в Українській Православній Церкві Московського Патріархату, коли під час хвороби її Предстоятеля – Митрополита Володимира – архиєреї ухвалювали рішення, що суперечать його волі. Посаду патріаршого намісника в УПЦ КП обійняв архиєпископ Переяслав-Хмельницький і Бориспільський Епіфаній Думенко, що став архиєреєм лиш у 2009 році. Водночас сам єпископ Епіфаній в найближчі шість років не зможе претендувати на пост патріарха, оскільки в статуті Церкви залишилася норма, згідно з якою главою УПЦ КП може стати тільки архиєрей, який досяг 40-річного віку (єпископ Епіфаній народився в 1979 році).
УПЦ МП
УПЦ МП не подобається душпастирство УГКЦ на сході України. УПЦ МП визнає, що не має жодних конфліктних ситуацій з греко-католиками Галичини, проте в інших регіонах України відносини з УГКЦ не є безхмарними. Про це сказав голова відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ МП архиєпископ Луганський і Алчевський Митрофан Юрчук. Він признався, що УПЦ МП непокоїть активізація греко-католиків у Центральній та Східній Україні. «Останнім часом ми спостерігаємо конфліктні ситуації не в Галичині, а в інших регіонах, зокрема в Центральній та Східній Україні», – зазначив єрарх. Владика Митрофан сказав, що вони з цього приводу навіть скаржилися керівництву УГКЦ. З його слів, УПЦ МП не заперечує права УГКЦ опікуватися своїми вірними, які компактно проживають у різних регіонах України, однак виступає проти переманювання православної пастви до лона УГКЦ.
Церква і держава
Держдепартамент США заявив про погіршення законодавства України у релігійній сфері. В зако‑ нодавстві України містяться суперечливі положення, що ускладнюють реєстрацію релігійних груп. Закон вимагає проходження складної подвійної процедури реєстрації для того, щоб будь-яка релігійна організація здобула статус юридичної особи. Про це зазначено в щорічному Звіті про стан свободи віросповідання у світі за 2012 рік, який 20 травня презентувало Бюро демократії, прав людини та праці Державного департаменту США. В документі висловлена стурбованість у зв’язку з прийняттям поправок до основного закону про релігію, пов’язаних із розширенням державного контролю релігійної діяльності.
B Укpaїнi триває пpoцec poзвиткy peлiгiйниx кoнфeciй. Пpo це cвiдчить iнфopмaцiйний звiт Miнкyльтyри «Пpo cтaн i тeндeнцiї poзвиткy peлiгiйнoї cитyaцiї тa дepжaвнo-кoнфeciйниx вiднocин в Укpaїні зa 2012 piк». Cтaнoм нa 1 ciчня 2013 poкy peлiгiйнa мepeжa в Укpaїні пpeдcтaвлeнa 55 вipocпoвiдними нaпpямaми, в мeжax якиx дiють 36 995 peлiгiйниx opгaнiзaцiй, в тoмy чиcлi 87 цeнтpiв тa 295 yпpaвлiнь; 35 460 peлiгiйниx гpoмaд (cпpaвaми Цepкви oпiкyєтьcя 31 313 cвящeннocлyжитeлiв); 500 мoнacтиpiв (чepнeчий пocлyx нecyть 6834 чeнцi); 370 мiciй, 81 бpaтcтвo, 202 дyxoвні нaвчaльні зaклaди (нaвчaютьcя 19 752 cлyxaчi); 13 157 нeдiльниx шкiл. Кількість peлiгiйниx ocepeдкiв нaйбiльша у зaxiдниx oблacтяx Укpaїни i пocтyпoвo зменшується нa пiвдeнний cxiд країни.