Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

Глава УГКЦ Святослав Шевчук підтвердив, що наша Церква прямує до набуття статусу патріархату. Відповідаючи на запитання про перспективи надання УГКЦ статусу патріархату, її Глава зазначив, що це не залежить від особи Папи Римського, «це спосіб буття нашої Церкви, яка нині дозріває до своєї вершини… Я б сказав, що сьогодні наша Церква крок за кроком у розбудові своїх структур прямує до патріархату. І це лише справа часу, коли Святіший Отець, відповідно до свого уряду, оприлюднить це рішення», – зазначив Блаженніший.

Патріарх Святослав: «Папа Франциск дуже добре знає нашу Церкву». Патріарх Української Греко-Католицької Церкви Святослав Шевчук розповів про новообраного Римського Архиєрея Франциска. З його слів, понтифік добре знає ситуацію в УГКЦ, сам був вихованцем отця Степана Чміля, ще студентом прислуговував йому під час літургії. Будучи єпископом УГКЦ в Аргентині, Патріарх Святослав мав нагоду ближче познайомитися з кардиналом Хорхе Бергольйо, який був його ординарієм, і вважає, що з цим Папою УГКЦ чекає гарне майбутнє. Він характеризує Франциска як скромну людину та великого інтелектуала водночас.

Глава УГКЦ: «Ми хочемо будувати з польським народом відносини в дусі взаємного прощення». «Ми кажемо, що хочемо будувати відносини між українським і польським народами в дусі взаємного примирення і прощення, щоб наше минуле не отруювало нашого майбутнього. Адже ми два братні народи, сини одної Католицької Церкви. І ми разом повинні визнати наші гріхи. Ми разом маємо перепросити один одного, обійнятися і будувати спільне європейське майбутнє», – наголосив Глава Української Греко-Католицької Церкви Святослав Шевчук з приводу 70-річчя Волинської трагедії.

Патріарх Святослав змалював образ ідеального священнослужителя. Греко-католицький священик повинен бути праведником, звіряти свої вчинки з Христом і бути готовим за кожної нагоди до проповіді Божого слова. Такі вимоги перед священнослужителями поставив Патріарх УГКЦ Святослав Шевчук у своєму Посланні на Чистий четвер. «Священик – це той, хто навчає віри, проголошуючи слово Боже», – повчає Блаженніший Святослав. На думку Глави УГКЦ, «усе життя священика повинне підпорядковуватися словам апостола Павла: «Живу вже не я, а живе Христос у мені» (Гал. 2, 20).

Блаженніший Любомир презентував свою нову аудіокнигу «Суспільство і закон». 24 квітня відбулася презентація нової аудіокниги архиєпископа-емерита Блаженнішого Любомира Гузара «Суспільство і закон». Це третє видання другої трилогії його аудіокниг. «Суспільство і закон» побудоване у вигляді питань і відповідей. Духовний лідер українців відповідає, зокрема, на запитання про значення закону в житті суспільства, про те, кому належить пріоритет у праві (людині чи державі), про права людини і вседозволеність, про Божий закон і свободу людини, про суддів і засуджених та про право громадян на фізичний спротив.

УГКЦ розширюватиме зв’язки з Константинополем. Про це повідомив Глава УГКЦ Святослав Шевчук після офіційної зустрічі з Константинопольським Патріархом Вартоломієм I у Стамбулі (Туреччина). Як уже повідомлялося, Главу Церкви супроводжував у цьому паломництві владика Борис Ґудзяк, керівник Департаменту закордонних зв’язків УГКЦ. «На мою думку, цей візит був дуже важливий і він відбувся з нашої ініціативи. Я запевнив Патріарха в готовності поглиблювати і розширювати наші стосунки з Церквою древнього Константинополя в різних форматах, одним з яких є відновлення діяльності Київської студійної групи, яка зародилася ще в 1980-х роках на північноамериканському континенті і до якої входили богослови та науковці УПЦ США і Канади, що перебувала в єдності із Вселенським Патріархатом, а також богослови та науковці УГКЦ», – прокоментував цю подію Глава УГКЦ.

Делегація УГКЦ на Святій Землі зустрілася з Апостольським нунцієм в Ізраїлі та Патріархом РКЦ Єрусалима. 8 квітня делегація УГКЦ на чолі з Главою Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішим Святославом Шевчуком мала на Святій Землі дві важливі зустрічі – з Апостольським нунцієм в Ізраїлі Джузеппе Лаццаротто і Патріархом Римо-Католицької Церкви Єрусалима Фуадом Твалем. «З нунцієм ми найперше обговорили питання допомоги в душпастирській опіці для наших емігрантів на Святій Землі, адже за двадцять років після розвалу Радянського Союзу до Ізраїлю приїхало близько мільйона емігрантів з колишнього СРСР, які стали його громадянами. Більшість із них – люди похилого віку, які потребують догляду. І мабуть, якраз наші жінки сьогодні доглядають цих людей», – зазначив Блаженніший Святослав.

УГКЦ матиме на Святій Землі храми і можливість опікуватися вірянами. Глава Української Греко-Католицької Церкви Святослав Шевчук 5 квітня 2013 року зустрівся у Хайфі (Ізраїль) з Архиєпископом Мелхітської Греко-Католицької Церкви Еліасом Шакуром. Єрархи обговорили, як можна ефективно розширити присутність УГКЦ в Ізраїлі. Владика Еліас наголосив, що може віддати стільки церков, скільки треба, щоб українські греко-католики мали де молитися. Проте на Святій Землі гостріше постає питання не церковних приміщень, а малої кількості священнослужителів. Нині богослужіння для українських греко-католиків відбуваються лиш двічі на тиждень у Хайфі та Тель-Авіві – Яффі. Тож слід очікувати, що найближчим часом керівництво УГКЦ працюватиме над тим, аби збільшити присутність священнослужителів для своїх вірян на Святій Землі. Результатом зустрічі стала угода, яку підписали Глава УГКЦ Святослав Шевчук та Архиєпископ МГКЦ Еліас Шакур.

УПЦ (КП)

Глава УПЦ (КП) Філарет розповів, про що говорив би з Патріархом Кирилом при зустрічі. «Якби ця зустріч відбулася, я б йому сказав: пора ставати на дорогу правди. Україна – незалежна держава і в цій Україні, згідно з православним віровченням, церковними канонами, повинна бути автокефальна Церква, помісна Церква. Він це знає як богослов, і тому на цю дорогу треба ставати, треба налагоджувати добрі відносини між українською Церквою і російською Церквою. Не потрібно ставити завданням підпорядкувати українську Церкву російській, час уже минув», – зазначив Патріарх УПЦ (КП) в ефірі «5 каналу».

УПЦ (КП) закликала УПЦ Канади допомогти вивести її зі штучної ізоляції. «В Українській Православ‑ ній Церкві Київського Патріархату вітають зусилля Української Православної Церкви Канади, спрямовані на користь українського православ’я, подолання його розділення та штучної ізоляції», – повідомив речник Київської Патріархії, секретар Священного Синоду архиєпископ Євстратій Зоря, коментуючи інформацію про підсумки візиту делегації УПЦ Канади до Константинополя 7 – 10 лютого 2013 року. В підсумках візиту представників УПЦ Канади до Константинополя йдеться про те, що делегація УПЦ Канади пояснила Вартоломію I свою позицію, яка полягає у тому, що православні християни України повинні мати власну автокефальну Церкву в спілкуванні з усіма православними світу.

РПЦ

Митрополит Російської Православної Церкви сподівається, що Папа Римський не підтримуватиме греко-католиків. Митрополит Волоколамський РПЦ Іларіон Алфєєв висловив надію на те, що Франциск продовжуватиме політику зближення з православними і не підтримуватиме експансії українських греко-католиків. «Тема унії – найболючіша в православно-католицькому діалозі, у взаєминах між православними і католиками. Якщо Папа підтримуватиме уніятство, то, звичайно, це до добра не приведе», – заявив він у ефірі програми «Вести в субботу» на телеканалі «Россия-1».

РКЦ

В столиці на місці будівництва римо-католицького храму стріляли. Увечері 16 квітня на місці будівництва у Києві костелу святого Франциска невідомі з пневматичної зброї ранили двох монахинь – Розалію і Терезіану зі згромадження Сестер святого Йосифа. Віряни зібралися на молитву біля будови. Раптом пролунали постріли. Зі слів монаха-францисканця Патріка Оліха, стріляли з пневматичної зброї з відстані приблизно 70 метрів із будинку, що напроти. Як зауважили в РКЦ, якщо там не розпочнуть будівництво, то ділянку відберуть, адже землю дали в користування. І позаяк вона призначена для забудови, її можуть віддати комусь іншому для зведення, приміром, торговельного комплексу чи облаштування паркінгу.

Церква і держава

Делегація Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій зустрілася з єврокомісаром із питань розширення і політики добросусідства Штефаном Фюле. Ця подія відбулася 6 березня 2013 року. Глави українських конфесій наголосили на важливості моральних засад, необхідних не лише для розбудови українського суспільства, але й для всієї європейської спільноти. Зі свого боку Штефан Фюле підкреслив унікальність українського досвіду міжрелігійного порозуміння, який включає не лише мирне співіснування представників різних релігій, а й слугує прикладом успішного міжконфесійного співробітництва. З його слів, цей позитивний досвід України важливий не лише для Європи, але й для всього глобалізованого світу, що охоплює представників різних національностей, віросповідань, світоглядів тощо.

Представники Церков стурбовані тим, що їм досі не відома остаточна редакція релігійного законопроекту. Церкви і релігійні організації опинились поза законотворчим процесом, пов’язаним зі змінами до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації». Про це йшлося під час засідання секретаріату Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, яке відбулось 4 квітня 2013 року. Представники конфесій висловили стурбованість тим, що, незважаючи на доручення Президента України, членам ВРЦіРО досі не відома остаточна редакція законопроекту, покликаного усуну‑ ти недоліки підписаного главою держави законопроекту №10221. Члени секретаріату ВРЦіРО констатували відсутність з боку урядових структур системного діалогу і прозорого співробітництва з релігійною спіль‑ нотою у законотворчій сфері.

Колишній прем’єр-міністр України поскаржилася Папі Франциску на утиски прав людини. Юлія Тимошенко, відбуваючи покарання у Кача‑ нівській в’язниці, привітала з обранням Папу Франциска. У своєму листі вона поскаржилася понтифіку, що на теренах колишнього СРСР утверджуються авторитарні режими, і висловила сподівання, що йому вдасться подолати ненависть у світі так, як одному з його попередників свого часу вдалося зробити вагомий внесок у повалення комуністичної імперії.

Поділитися:

Популярні статті