Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

З 2013 року УГКЦ матиме єдиний календар з уставом богослужінь для всіх єпархій і митрополій. Патріарша Літургійна комісія УГКЦ у співпраці з Літургійною комісією Львівської архиєпархії видала устав богослужінь на 2013 рік. Календар з уставом є однією з найважливіших книг не лише для священнослужителів, а й для дяків та мирян, адже в ній уміщений порядок богослужінь добового кола на цілий рік. До цього часу кожна єпархія перед початком нового року видавала свій календар з уставом, і це створювало певні незручності та неточності.

Любомир Гузар вважає, що в політичному житті України ще не скоро будуть зміни на краще. Корупція та хабарництво заполонили суспільство, і змінювати такий стан речей поки що хочуть одиниці. «Цi люди та Верховна Рада не думають про майбутнiсть, хiба що про свою власну», – сказав кардинал. На його думку, в нас немає культури полiтики, а лише хабарництво, накопичування статкiв. «Ми це дуже добре побачили на виборах. I мабуть, так буде далі, бо особисто я не бачу в людях справжнього бажання щось змiнювати», – зазначив Блаженніший Любомир. Говорячи про нинішню владу, він прирівняв можновладців до азартних гравців, які гадають, що колись обов’язково зірвуть великий куш, а в результаті втрачають усе.

УГКЦ подбає про душпастирство серед українців греко-католиків у країнах Балтії. Владика Йосиф Мілян, голова Пасторально-місійного відділу УГКЦ 4 – 10 грудня 2012 року здійснив пастирський візит до балтійських країн. У Каунасі, на будівлі мерії, була встановлена й посвячена меморіальна дошка на честь Євгена Коновальця. 6 грудня відбулася зустріч із архиєпископом і митрополитом Ризьким Збігнєвом Станкевичем, на якій ішлося про проблеми української громади Риги, а також порушували питання душпастирства українців у Латвії. Єпископи домовлялися про пожвавлення душпастирської опіки вірних УГКЦ через запрошення священиків. Також відбулася зустріч з Апостольським адміністратором для католиків Естонії – владикою Філіппом Джорданом з метою обговорення питання приїзду до Естонії душпастирів з України.

Глава УГКЦ взяв участь у засіданні ХІІІ Звичайної ради Генерального секретаріату Папського Синоду Католицької Церкви. 26 листопада 2012 року у Ватикані відбулося чергове засідання ХІІІ Звичайної ради Генерального секретаріату Папського Синоду Католицької Церкви, у якому взяв участь Патріарх Святослав Шевчук, Глава УГКЦ. В загальній дискусії та роботі в групах були проаналізовані богословські, літургійні, катехитичні та душпастирські теми, висунуті отцями Синоду, як також їхні прохання, скеровані до Римського Архиєрея. Був обговорений і запропонований план папського листа, який би враховував основні теми й побажання, висловлені в пропозиціях Синоду, синодальному зверненні до Божого люду та дискусіях в малих робочих групах.

Патріарх УГКЦ у Брюсселі зустрівся з депутатами Європарламенту. Глава УГКЦ Святослав Шевчук із новойменованим Апостольським екзархом для українців греко-католиків у Франції, країнах Бенілюксу і Швейцарії владикою Борисом (Ґудзяком) та секретарем Апостольської нунціатури в Бельгії та Люксембурзі отцем Андрієм Максимовичем зустрівся з групою євродепутатів. Зустріч відбулася 6 грудня 2012 року в Брюссельському осідку Європарламенту по завершенні засідань Постійного Синоду УГКЦ, що проходив у монастирі в Шевентоні (Бельгія). Під час розмови Патріарх Святослав наголосив на відкритій позиції Української Греко-Католицької Церкви «бути активним голосом і знаряддям українського громадянського суспільства в євроінтеграційних прагненнях українських громадян». Блаженніший заявив, що «вперше за роки незалежності простежуються видимі прояви кризи у відносинах влади і Церков, як і рівно ж зменшення діалогу між владою і громадянським суспільством, що не може не тривожити Церкву».

У соборі Паризької Богоматері відбулась інтронізація єпископа УГКЦ Бориса Ґудзяка. 2 грудня у Парижі, в соборі Паризької Богоматері, відбулася церемонія інтронізації владики Бориса Ґудзяка як Апостольського екзарха для українців греко-католиків у Франції, Бельгії, Нідерландах, Люксембурзі та Швейцарії. Літургію очолив Глава УГКЦ Патріарх Святослав Шевчук. Йому співслужили єпископи та десятки священиків УГКЦ з різних країн світу, представники Католицької та Православних Церков. До французької столиці з цієї нагоди приїхали паломники з України та всього світу. Під час проповіді Патріарх Святослав зазначив, що перед екзархатом стоять великі виклики і завдання: «Ми повинні ділитися скарбом віри нашої Церкви-мучениці із сучасною людиною, яка живе у секуляризованому світі. Ми маємо показати світові молоде обличчя нашої Церкви з більш як тисячолітньою історією. В цьому екзархаті твориться особливий простір спілкування між Богом і людиною, у якому наша Церква покликана служити. Важливо, щоб цей простір перетворився на європейський інтелектуальний осередок нашої Церкви, де ми повинні ділитися вірою та надією з усіма людьми доброї волі». Своєю чергою, екзарх Борис подякував Патріархові та Синодові єпископів УГКЦ за довіру, благословення і підтримку.

В УГКЦ проводять внутрішнє дослідження з приводу підкупу священиків під час виборів. 10 листопада під час зустрічі Глави Української Греко-Католицької Церкви Патріарха Святослава Шевчука з офіційними посадовими особами зі Сполучених Штатів Америки порушували питання виборів в Україні, зокрема використання в них священнослужителів. Патріарх Святослав повідомив, що УГКЦ, яка була поза політичними баталіями, стурбована намаганням різних кандидатів у депутати використовувати авторитет Церкви з політичною метою. «Ми зіткнулися з масовим підкупом, у тому числі священиків», – зауважив Глава УГКЦ, зазначивши, що в ній проводять внутрішнє дослідження з приводу зловживань під час виборів та зроблять відповідні висновки.

УПЦ (КП)

УПЦ (КП) закликала помісні Православні Церкви не вирішувати питання автокефалії без Церков, які на неї претендують. Під головуванням Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета 13 грудня 2012 р. відбулося засідання Священного Синоду УПЦ Київського Патріархату. Синод розглянув повідомлення Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про обговорення помісними Православними Церквами пробле‑ми скликання Всеправославного Собору та способу ухвалення рішень як у процесі підготовки до нього, так і безпосередньо на ньому. В УПЦ (КП) заявили, що вирішення питання автокефалії без участі та врахування позиції Церков, які претендують на неї (Української Православної Церкви Київського Патріархату, Македонської Православної Церкви, Чорногорської Православної Церкви та Православної Церкви в Америці), суперечить соборним традиціям Православної Церкви, самому Священному Писанню, яке закликає вислухати сторони, перш ніж ухвалювати рішення. Саме тому будь-яке рішення з приводу автокефалії, прийняте в той чи той спосіб без участі згаданих Церков, проблеми не розв’яже та залишиться безплідним. Синод доручив Патріархові Філарету надіслати листи предстоятелям помісних Церков з викладенням позиції УПЦ Київського Патріархату щодо порушених питань.

Державно-конфесійні

Віктор Янукович не послухав глав Церков і підписав резонансні зміни до релігійного закону. Президент України підписав законопроект №10221, який вносить резонансні зміни до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації». За оцінкою експертів Інституту релігійної свободи, головна небезпека змін до законодавства про релігійні організації полягає у неможливості їх однозначного трактування. Підписаний закон ускладнює реєстрацію релігійних організацій. Це пов’язане із запровадженням двох не узгоджених між собою процедур, необхідних для набуття статусу юридичної особи, – реєстрації статуту релігійної організації (в Мінкультури чи обласних держадміністраціях) та її державної реєстрації (в органах Укрдержреєстру). Крім цього, подібно до часів радянського тоталітарного минулого, підписаний закон дає право контролювати діяльність релігійних організацій широкому колу державних органів влади, серед яких прокуратура, Міністерство культури, інші міністерства та відомства, місцеві державні адміністрації та, як і раніше, органи місцевого самоврядування. Також запроваджується норма про те, що погодження релігійної діяльності іноземців здійснюватиме центральний орган у справах релігій, тобто Міністерство культури України. Це вносить додаткові суперечності в нормативне регулювання діяльності в Україні іноземних священиків, учителів і студентів духовних навчальних закладів, волонтерів та ін.

Лідери українських Церков нагадали депутатам про відповідальність перед Богом. Представники християнських Церков України звернулися до депутатів новообраної Верховної Ради. Священнослужителі побажали народним обранцям мудрості, виваженості та нагадали, що вони несуть відповідальність не лише перед людьми, а й перед Богом: «Нагадуємо вам про зазначену в Конституції відповідальність – не лише перед українським народом, законодавцями якого ви стали, але й перед Богом». Лідери християнських Церков України наголошують, що депутати, які чесно виконуватимуть свій обов’язок, отримають Боже благословення, а на порушників чекає Божий суд.

Константинопольський Патріарх затвердив нового Главу Української митрополії в США. Константинопольський Патріарх Варфоломій затвердив обрання нового митрополита православної Української митрополії в США (у юрисдикції Константинопольського Патріархату) Антонія Щербу. Після смерті митрополита Костянтина Багана, Глави Української митрополії в США, 21 травня 2012 р. архиєпископ Антоній став місцеблюстителем митрополичого престолу. Він був обраний митрополитом 6 жовтня 2012 року Собором духівництва і мирян Української Церкви у США. Вибори були підтверджені Синодом Константинопольського Патріархату. 21 жовтня 2012 року Патріарх Константинопольський Варфоломій зустрівся з митрополитом Антонієм.

Поділитися:

Популярні статті