Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

Глава УГКЦ вважає, що для люстрації необхідно створити моральні правила. Щоб говорити про чесну люстрацію моральної позиції політика або чиновника, необхідно створити моральні правила, критерії, за якими це повинно відбуватися. Інакше люстрація може перетворитися на інструмент безоглядного приниження людини, вважає глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав Шевчук. На його переконання, у питанні люстрації своє слово повинні сказати Церкви. Ми можемо справді створити певні правила, які б з одного боку захищали гідність людської особи, а з іншого − допомогли будувати політичне суспільство на чесності, прозорості й відкритості, не перетворюючи очищення на безоглядне стихійне «полювання на відьом», − зауважив предстоятель.

Капелани УГКЦ підтримують військових у гарячих точках. 25 березня в приміщенні департаменту Патріаршої курії Української Греко-Католицької Церкви у справах душпастирства силових структур України відбулася робоча зустріч військових капеланів із полковником Петром Костюком, радником міністра оборони України. На сьогодні УГКЦ відправляє охочих капеланів, які пройшли підготовчий тренінг, до військових частин на південні та південно-східні терени України. Отець Іван Гнатів, відвідуючи військовиків, яких благословляв на службу, сказав: «Я зворушився, коли побачив очі своїх підопічних, побратимів, яких ще недавно благословляв. Це була зустріч близьких, рідних людей. Такий досвід додає великої внутрішньої сили до душпастирської опіки, особливо в гарячий час. Я відчув на власному досвіді, що мене потребують як душпастиря, а це є змістом співпраці Церкви та армії».

Любомир Гузар назвав три умови для нормалізації ситуації в Україні. «Отже, що потрібно? По-перше, нам потрібні керівники всіх рівнів, підібрані за критеріями програми, яку популярно окреслюють як «програму трьох П». Розшифрую зміст такої назви: по-перше, особа, вибрана чи призначена на керівну посаду, повинна відзначатися високим професіоналізмом, порядністю та щирим патріотизмом; по-друге, кожен громадянин, після того як керівні державні органи добре попрацюють і точно визначать його завдання, мусить сумлінно виконувати свою роботу, особливо коли йдеться про служіння співгромадянам; по-третє, слід контролювати виконання громадянами своїх обов’язків (ми, люди, є немічними створіннями, які звикли легковажити своїми завданнями), щоби перевірити стан працівника, його знання всіх правил дорученої йому роботи та послідовної якісної її реалізації.

В УГКЦ – нові єпископи. У катедральному соборі Преображення Христового, що в Коломиї на ІваноФранківщині, Блаженніший Святослав 22 березня очолив Архиєрейську літургію, під час якої відбувся чин інтронізації нового єпарха Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ. Новим архипастирем єпархії став владика Василь Івасюк, дотеперішній екзарх Одесько-Кримський УГКЦ. 12 квітня глава УГКЦ ввів на престол Одеського екзарха владику Михайла Бубнія. Церемонія інтронізації відбулася у одеському римо-католицькому соборі святого Климента. Крім того, владика Михайло став адміністратором Кримського екзархату.

В патріаршому соборі Воскресіння Христового у Києві 21 травня відбулася архиєрейська хіротонія єромонаха Василя Тучапця на екзарха Харківського УГКЦ. Патріарх Святослав спільно з Митрополитом і архиєпископом Львівським Ігорем Возьняком 24 травня 2014 року звершив чин інтронізації єпарха Стрийського УГКЦ владики Тараса Сеньківа. Цього ж дня відбулася архиєрейська хіротонія єпископа-помічника Стрийської єпархії Богдана Манишина.

«Війна – погана річ, але біймося боязні, що паралізує» (Любомир Гузар). Архиєпископ-емерит УГКЦ вважає, що ситуація, яка зараз є в Україні, це «Божий бич, щоби переконати нас, що ми повинні бути з’єднаними між собою. Це Боже випробування для нас, щоб навчити нас розуму». Українці близько двохсот років не мали своєї держави, а тому не знають, як поводитися належним чином зі своєю незалежністю. Любомир Гузар переконаний: «Ми мусимо боронити не тільки себе, а й інших». Блаженніший зазначив, що сьогодні найбільше потрібно боятися страху. Бо страх тероризує людей і робить їх бездіяльними. «Війна – погана річ, кажу це з особистого досвіду. Проте ми повинні боятися й надмірної боязні. Бо це паралізує», – наголосив архиєпископ-емерит.

УПЦ (КП)

Київська Патріархія переказала українській армії півмільйона гривень. Київська Патріархія 31 березня 2014 року для підтримки Збройних сил України переказала на рахунок Міністерства оборони України 500 000 гривень. «Сьогодні Київська Патріархія поклала на рахунок Міністерства оборони 500 тисяч гривень. І це тільки початок. Я думаю, що Церква Київського Патріархату збере достатню кількість, яка свідчитиме про те, що ми допомагаємо», – повідомив предстоятель Київського Патріархату. Загалом на рахунки Міноборони України в рамках акції «Підтримай українську армію» надійшло понад 120 мільйонів гривень від юридичних і фізичних осіб.

Кримські татари запропонували УПЦ (КП) служити в мечетях. У Криму священики Української Православної Церкви Київського Патріархату готові звершувати свобогослужіння в мечетях – такий прихисток їм запропонували кримські татари. Про це заявив речник Київського Патріархату архиєпископ Євстратій Зоря. На сьогодні, з його слів, двоє священиків уже покинуло Крим, ще одинадцять на чолі з архиєпископом Климентом і далі звершують там богослужіння. Але все духовенство Київського Патріархату було змушене вивезти з півострова свої сім’ї. На запрошення кримських татар молитися в мечетях православні погодяться тільки тоді, якщо у своїх церквах в Криму відчують небезпеку або якщо священиків і парафіян Київського Патріархату просто виженуть з їхніх храмів.

Російська «влада» Криму порушила гарантії і розпочала репресії проти УПЦ (КП). Кримська єпархія Української Православної Церкви Київського Патріархату 25 квітня заявила про порушення чинною владою Криму попередніх письмових гарантій недоторканності парафій Київського Патріархату в Криму. У Севастополі в Київського Патріархату фактично відібрали храм священномученика Климента Римського на території навчального загону ВМС України, а також церкву Покрову Божої Матері УПЦ (КП) в селищі Перевальному. Архиєпископ Сімферопольський і Кримський Климент звернувся до Володимира Путіна з вимогою забезпечити рівні права українцям Криму, вірним Київського Патріархату в Криму на вільне здійснення молитовного і церковного життя. УПЦ (КП) закликала в. о. президента України, голову Верховної Ради Олександра Турчинова, прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка захистити українців і православних віруючих Київського Патріархату в Криму.

УПЦ (МП)

Парафії УПЦ (МП) в Криму і далі перебувають у юрисдикції цієї Церкви. Наразі статус єпархій Української Православної Церкви в Криму залишається колишнім. Керівництво цих єпархій не висловлювало прагнення вийти з підпорядкування церковному керівництву в Києві. Священний синод Російської Православної Церкви також не ухвалив жодних рішень щодо зміни статусу цих єпархій. А проте ситуація нині вкрай складна. Про це розповів митрополит Бориспільський і Броварський Антоній Паканич.

В УПЦ (МП) закликають священиків бути патріотами і не допустити сепаратизму серед мирян. Митрополит Бориспільський і Броварський Антоній Паканич пояснює, як в УПЦ (МП) оцінюють за‑ ворушення, що відбуваються на сході України. З його слів, УПЦ (МП) не раз заявляла про те, що виступає за територіальну цілісність України. «Сьогодні ми однозначно засуджуємо спроби відторгнути від України її території та включити їх до складу інших держав. Тому заворушення в Донецьку та Луганську нас дуже сильно турбують. Ми бачимо в них реальну загрозу для нашої держави. Ми молимося, щоб у наших державних мужів вистачило мудрості запобігти цю загрозу без застосування військової сили. Ми закликаємо наших священиків бути патріотами своєї Батьківщини і не допускати сепаратистських настроїв серед мирян», – сказав митрополит Антоній.

РКЦ

У РКЦ сподіваються, що їм не створюватимуть перепон на півдні України та в Криму. Про теперішню ситуацію, в якій опинилися римо-католики на півдні України та в Криму, в інтерв’ю Радіо Ватикану розповів ординарій Одесько-Сімферопольської дієцезії єпископ Броніслав Бернацький: «Прикро дивитися, що ті самі люди, які тут живуть, тут народилися і були виховані в Україні, так швидко можуть продатися іншій державі, можуть бути зрадниками своєї Батьківщини, України. Становище вірних і духовенства РКЦ наразі не змінилося, навіть священики залишилися ті ж самі, і єпископи. Храми відчинені ті, що й були, і каплиці. Обслуговувати їх поки що ніхто не перешкоджає. Священиків я прошу, щоби поки не виїжджали з Криму (навіть у якихось своїх справах), аби були з людьми. Коли ситуація стабілізується, тоді вже зможуть виїжджати».

Римо-католики України засуджують сепаратизм і розпалювання релігійної ворожнечі. Учасники конференції римо-католицьких єпископів в Україні виступають за цілісність Української держави та засуджують розпалювання ворожнечі на релігійному ґрунті. Про це йдеться у заяві єпископів РКЦ, яку вони прийняли 3 квітня у зв’язку з останніми на‑ сильницькими діями на сході України. «Ми засуджуємо будь-які провокації та намагання розпалити ворожнечу на релігійному ґрунті. Ще раз наголошуємо, що Римо-Католицька Церква в Україні виступає за цілісність України»!» – заявляють вони.

ЦЕРКВА І ДЕРЖАВА

Кримський муфтій закликав татар не покидати півострів. Еміралі хазрат Аблаєв назвав нинішні часи для регіону важкими, однак при цьому закликав татар залишатися жити на території півострова. «Після багатьох років депортації кримські татари повернулися на свою батьківщину», – зазначив він під час виступу на позачерговій сесії Курултаю 29 березня в Бахчисараї. «Незважаючи на те, що сьогодні Крим переживає важкі часи, ми не повинні залишати його», – заявив духовний лідер кримських мусульман. Делегати з’їзду схвалили ініціативу створення національної територіальної автономії.

Церква залишається інститутом найвищої довіри серед українців. Церква й досі залишається єдиним інститутом для українців, який має не лише найвищий відсоток довіри серед населення, а й загалом позитивний образ. Знаковим наслідком подій, що минули, стало те, що за останній рік значно збільшилася кількість віруючих: у 2013-ому їх було 67%, а у 2014-ому вже 76%.

Поділитися:

Популярні статті