Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

США – Нобелівський лауреат з хімії закликає дати Андреєві Шептицькому звання «Праведник народів світу». Про це заявив професор Роальд Хоффман з Корнельського університету (США). Коментуючи причини відмови ізраїльського «Яд Вашему» присвоїти це звання Шептицькому, незважаючи навіть на точні факти про особисте спасіння Митрополитом десятків євреїв у своїй резиденції і на те, що ще сотні євреїв за його наказом були заховані в монастирях Західної України, вчений певен, що це стало результатом пропагандистських дій часів СРСР. «Я думаю, що «Яд Вашем» спочатку отримав дезінформацію від радянської влади, яка розглядала Шептицького як представника українського націоналізму».

Франція – В Парижі відбувся Собор єпархії УГКЦ. 21 – 23 вересня Паризька єпархія святого Володимира Великого Української Греко-Католицької Церкви провела Собор «Слово Боже – зустріч з живим Христом». Участь у ньому взяли 50 осіб, з них 15 священиків і 5 монахинь із різних куточків єпархії, що служить для українців-греко-католиків у Франції, Швейцарії та країнах Бенілюксу. Ця зустріч, хоч і була запланована раніше, стала відгуком на резолюції Патріаршого Собору УГКЦ, що тривав 25 – 27 серпня у Івано-Франківську, в якому взяли участь й представники єпархії. Почесним гостем єпархіального Собору був владика Eрік де Мулін-Бофорт – єпископ-помічник Паризької римо-католицької архиєпархії.

Австрія – Представник України обраний віце-президентом Міжнародної католицької організації Unum Omnes. З 25 вересня по 3 жовтня у Відні працювала генеральна асамблея Міжнародної католицької мирянської організації Unum omnes. В засіданнях взяли участь представники 16 країн Європи та Африки. Під час зустрічі обрали нове керівництво організації. Новим президентом Unum omnes став Едді Праґ з Гани, який змінив на цьому посту Найла Кеннеді (Ірландія). Віце-президентами стали представник України Анатолій Бабинський – головний редактор журналу «Патріярхат») і член Австрійського чоловічого католицького руху – диякон Пол Рьоттіг.

США – В Чикаго майже 200 священиків УГКЦ молилися за Україну. Вони з’їхалися з різних штатів Америки на спільну конференцію, яка тривала з 20 по 23 жовтня. Такі конференції відбуваються що п’ять років і є нагодою для священнослужителів обмінятися думками з приводу тих питань, які турбують понад 60 тисяч їхніх вірних. Цього року особливу увагу приділили соціальним питанням і питанням сімейних цінностей відповідно до теми Синоду католицьких єпископів у Ватикані.

США – У Філадельфії відсвяткували ювілей 80-ліття академіка Леоніда Рудницького. Це відбулося 31 жовтня. Святковий вечір українська громада провела в Центрі духовності сестер-василіянок у Фокс Чейз (штат Пенсільванія). Ініціаторами та організаторами події стали Релігійне товариство українців-католиків «Свята Софія» (США) та Осередок праці Наукового товариства ім. Т. Шевченка у Філадельфії.

США – Відбулося урочисте посвячення Дому «Святої Софії». 31 жовтня після кількамісячного ремонту Дім релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» (США) знову відчинив двері для української громади. Обряд освячення здійснив високопреосвященний Стефан Сорока, митрополитархиєпископ Філадельфійський, в асисті отця Марка-Ярослава Семегена, настоятеля протокатедрального собору святої Софії в Римі, та отця Ігоря Блощинського, пароха церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці (Мелровз Парк, ПА).

Ватикан – Призначено нового Перемисько-Варшавського архиєпископа УГКЦ. 7 листопада у Ватикані повідомили про те, що Папа прийняв зречення з уряду, подане митрополитом Перемисько-Варшавським УГКЦ в Польщі архиєпископом Іваном Мартиняком у зв’язку з досягненням граничного віку. Одночасно повідомлялося про те, що Папа призначив Перемисько-Варшавським архиєпископом дотеперішнього єпископа-помічника цієї архиєпархії владику Євгена- Мирослава Поповича.

ОАЕ – Священик УГКЦ відслужив першу літургію в Абу-Дабі. 7 листопада в столиці Об’єднаних Арабських Еміратів відбулася перша регулярна служба Божа українською мовою, яку відправив отець Юрій Юрчик, капелан української громади в ОАЕ. Віднині Свята літургія звершуватиметься тут кожної першої суботи місяця в катедральному соборі святого Йосифа Обручника. Вже рік у Об’єднаних Арабських Еміратах активно діє громада УГКЦ. Щотижня звершується служба Божа українською в Дубаї, де живуть і працюють найбільше українців у ОАЕ.

США – Численна делегація УГКЦ взяла участь у відкритті у Вашингтоні меморіалу жертвам Голодомору. 7 листопада 2015 року в центрі Вашингтона відбулося урочисте відкриття меморіалу жертвам Голодомору в Україні 1932 – 1933 рр. Від Української Греко-Католицької Церкви в цій події взяли участь: Блаженніший Святослав, глава УГКЦ, Архиєпископ Стефан Сорока, митрополит Філадельфійський, Павло Хомницький, єпарх Стемфордський, владика Богдан Данило, єпарх Пармський, владика Іван Бура, єпископ-помічник Філадельфійської архиєпархії, владика Василь Лостен, єпископ-емерит Стемфордської єпархії, численні священики і миряни. Почесним гостем заходу була дружина Президента України Марина Порошенко, яка представила відеозвернення Президента України Петра Порошенка.

США – Всеукраїнська Рада Церков просить Барака Обаму допомогти подолати гуманітарну катастрофу в Україні. 9 листопада 2015 року ВЦІРО звернулася з листом до президента США з проханням про допомогу подолати гуманітарну кризу в країні. «Звертаємось до вас від імені нашого народу про допомогу подолати гуманітарну катастрофу, яка охоплює нашу країну. Потреби є величезними: від медичних засобів до предметів щоденного вжитку, таких як їжа, вода та одяг», – наголошується в листі, презентованому у Вашингтоні Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом, предстоятелем Української Греко-Католицької Церкви Святославом Шевчуком та головним рабином Києва і України Яковом Дов Блайхом.

Італія – В Болоньї відбулися чергові загальні збори душпастирів УГКЦ в Італії. 9 листопада в місцевій архиєпископській семінарії, яка розташована на пагорбі Villa Revedin, відбулися душпастирські збори під головуванням владики Діонісія Ляховича, Апостольського візитатора для українців-греко-католиків у Італії та Іспанії. На зустріч прибули 45 священиків з усієї Італії. Темою зборів стала «Жива парафія».

Бельгія – Відбулася конференція, присвячена Митрополитові Шептицькому. 12 листопада в Католицькому університеті бельгійського міста Лювен відбулася конференція «Митрополит Андрей Шептицький та екуменічний напрям Української Греко-Католицької Церкви», присвячена 150-літтю з дня народження Митрополита. «З перших років свого архиєрейського служіння Митрополит Андрей не лише розвивав динамічну діяльність у нашій Церкві, але й комунікував із західним світом, пояснюючи нашу Церкву і християнський схід. Бельгія була важливим напрямом таких комунікацій. Тогочасний кардинал дієцезії Мехелен – Брюссель Дезіре Йосиф Мерсьє був серед римо-католицьких єрархів у авангарді екуменічного руху, який щойно зароджувався», – розповів владика Борис Ґудзяк, який взяв участь у цій конференції.

Ватикан – У Апостольській Столиці стверджують, що не змінювали своєї позиції щодо Криму. Ватикан підпорядковується рішенням міжнародної спільноти і не змінював своєї позиції щодо Криму та Севастополя. Відповідну заяву зробив Федеріко Ломбарді, прес-секретар Ватикану. Зокрема, з його слів, Католицька Церква не займала позицій «політичного або територіального характеру», коли її представник зустрічався з представником окупаційної влади Криму. «Звичайною практикою Церкви є дбання про душпастирські потреби її вірних, де б вони не перебували. Само собою зрозуміло, що це передбачає й вирішення питань адміністративно-технічного характеру, які, однак, жодним чином не включають зайняття позицій політичного або територіального характеру, – заявив він. – У тому, що стосується України, позиція Святого Престолу чітко та регулярно наголошується під час прилюдних виступів і сьогодні залишається незмінною». Нагадаємо, нещодавно у Севастополі відбулася зустріч єпископа-помічника Одесько-Сімферопольської дієцезії Римо-Католицької Церкви в Україні владики Яцека Пиля з представником окупаційного уряду.

Франція – Українська громада помолилася за жертв терактів у Парижі. 21 листопада єпископ Паризької єпархії святого Володимира Великого Української Греко-Католицької Церкви владика Борис Ґудзяк разом із представниками української громади Парижа відвідав місце, де загинуло багато людей під час терористичних атак – концертний зал «Батаклан». Це місце перетворилося на меморіал, куди парижани і туристи несуть свічки, квіти. Владика Борис Ґудзяк і владика Гліб Лончина з Лондонської єпархії очолили коротку молитву за загиблих та заспівали «Вічна пам’ять».

Португалія – Українські мігранти з Італії, Іспанії та Португалії вперше здійснили спільну національну прощу до Фатіми. Проща ця тривала з 20 до 22 листопада. Прочани прийшли до місця об’явлення Пресвятої Богородиці, що в Центральному регіоні Португалії. У паломництві взяли участь понад півтори тисячі вірних у супроводі душпастирів. Паломники окремими групами брали участь у хресних дорогах та молитвах на вервиці. Кульмінаційними моментами прощі стали дві Архиєрейські Божественні літургії в новій фатімській базиліці Пресвятої Тройці, які очолив владика Діонісій Ляхович, Апостольський візитатор для українців-греко-католиків у Італії та Іспанії.

Оман – У столиці султанату відслужили першу Божественну літургію для українців. 2 грудня в храмі святих апостолів Петра і Павла, що в місті Маскат (Руві), відбулася перша в історії цієї країни Божественна літургія для українців, які проживають в Омані. Богослужіння очолив отець Юрій Юрчик, капелан української громади в Апостольському вікаріаті Південної Аравії (ОАЕ, Султанат Оман, Республіка Ємен).

Поділитися:

Популярні статті