Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

Синод єпископів УГКЦ обговорив стратегію розвитку Церкви до 2020 року і нагадав владі про справжні цінності. Під час Синоду єпископів УГКЦ, який тривав з 30 серпня по 6 вересня в Івано-Франківську, підбили підсумки п’ятирічного досвіду втілення Стратегії-2020 «Жива парафія – місце зустрічі з живим Христом» та оновили її відповідно до нових викликів та обставин, які склалися за останні роки в Україні. У традиційному листі після завершення Синоду до предстоятелів Православних Церков в Україні члени Синоду єпископів УГКЦ уже вкотре нагадали своїм братам у Христі про цінність єдності; в листі до прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка написали «про моральний обов’язок української влади боротися з корупцією, яка руйнує суспільні органи»; нардепам нагадали про обов’язок захищати традиційну сім’ю та людське життя від зачаття до природної смерті. Крім того, Синод єпископів УГКЦ звернувся 7 вересня й до захисників Батьківщини. У посланні йдеться про те, що в окопах фронту, у військових шпиталях, на полігонах та в місцях бойового злагодження українські воїни втілюють і захищають нашу гідність та свободу. Своєю мужністю вони надихають мільйони українців і викликають захоплення в усього світу.

Глава УГКЦ мав зустріч із представниками МЗС Німеччини. Під час зустрічі йшлося про суспільно-політичну ситуацію в Україні. Предстоятель УГКЦ та іноземні гості обговорили небезпеки та виклики, які постали нині перед нашою державою і українським суспільством (зокрема, ті, що пов’язані з виборами до органів місцевої влади). Блаженніший Святослав прокоментував позицію УГКЦ й щодо невтручання у політичний процес та в політичну дискусію навколо змін до Конституції, який триває, і повідомив, що УГКЦ готує окреме послання з нагоди місцевих виборів, у якому застерігатиме людей від різного роду зловживань, у тому числі й від спокус, які можуть виникати. Передусім засуджуватиме продаж голосів, бо це один із видів політичної корупції.

В УГКЦ застерегли духовенство, аби воно не агітувало за кандидата, партію чи політичний блок. Глава УГКЦ нагадав, що всі священнослужителі у передвиборчий час повинні користуватися Інструкцією про поведінку священиків УГКЦ під час політичних виборчих кампаній, яку видав Синод єпископів Києво-Галицького Верховного архиєпископства 4 квітня 2014 року. Цей документ містить конкретні вказівки щодо поведінки священнослужителів під час виборчих кампаній різного рівня. Згідно з інструкцією, священнослужителям забороняється здійснювати пряму агітацію за кандидата, партію чи політичний блок, а також згадувати ім’я особи чи назви політичної сили в тому контексті, бо це може схилити до вибору цієї особи чи партії під час волевиявлення. Крім того, священикам забороняється розповсюджувати в храмах чи на церковних подвір’ях агітаційні матеріали і брати участь у передвиборчих заходах.

У завершальному процесі беатифікації Андрея Шептицького свій висновок повинні дати лікарі. Процес дослідження історичних документів закінчився. Про це в Івано-Франківську на прес-конференції повідомив глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав. «Тепер необхідно дослідити чудесне оздоровлення, яке зафіксоване і відбулося за молитвами Митрополита Шептицького… Це чудо, зафіксоване у США, було канонічно оформлене і вже має оцінку достовірності. Тепер збиратимуться лікарі, які розглядатимуть медичну довідку та стан здоров’я до і після оздоровлення. З’ясують, чи могли бути якісь природні причини, не пов’язані з чудесним зціленням. Це досить прискіпливий та складний процес. І коли він завершиться, ми зможемо сказати, що процес беатифікації закінчився, і матимемо урочисте проголошення Митрополита Андрея Шептицького блаженним», – пояснив він.

До першої п’ятірки моральних авторитетів України ввійшли Архиєпископ-емерит і єпископ УГКЦ, а також віце-ректор УКУ. Напередодні Дня Незалежності України оприлюднили список її моральних авторитетів – людей, чиї вчинки і слова викликають безумовну повагу та підтримку українців. Для складання списку тих, на кого рівняються, організатори опитування вирішили звернутися до письменників, художників, правозахисників, політиків нової хвилі (загалом до 50 осіб). Список опублікували на сторінках журналу «Новое время»: на першому місці – Любомир Гузар; на другому – Ліна Костенко; на третьому – Мирослав Маринович; на четвертому – Борис Ґудзяк; на п’ятому – солдати і волонтери.

Архиєпископ УАПЦ: «УГКЦ – єдина Церква, яка зберегла тяглість київської традиції». Архиєпископ Ігор Ісіченко, керуючий Харківсько-Полтавською єпархією Української Автокефальної Православної Церкви (оновленої), у інтерв’ю газеті «Верховинські вісті» висловив свої думки щодо пошуку моделі міжцерковних відносин в Україні, зокрема про УГКЦ як головну хранительку київської церковної традиції. «Є Церква, яка реально зберегла тяглість київської традиції – це Греко-Католицька Церква. Адже Православні Церкви, які існують у нас, на жаль, пережили розрив традиції після 1686 року, коли наша Церква була підпорядкована Москві і почала інтенсивно асимілюватися. А Греко-Католицька Церква у замкненому середовищі Галичини, не розчиняючись у польському католицизмі, зуміла бережно плекати київську помісну традицію. І з кінця XIX століття, значною мірою завдяки Митрополитові Андреєві Шептицькому, ювілей якого ми відзначаємо, почала повертати собі ті риси української ідентичності, яких ми всі потребуємо в Україні». На думку владики Ігоря, це надзвичайно важливий чинник у формуванні української помісності.

Глава УГКЦ закликав вірних щодня о 21:00 молитися за Україну. Патріарх Святослав уже вкотре закликав вірних Української ГрекоКатолицької Церкви та всіх людей доброї волі до молитви і посту за Україну, нагадавши про обов’язок молитися щодня о 21. 00 за нашу державу і один визначений день тижня постити у цьому наміренні. «Я помітив, що наші люди забувають про молитву за Україну о двадцять першій годині щовечора. А в деяких єпархіях забули навіть, який день тижня визначений як день строгого посту за Батьківщину!» – наголосив він.

Глава УГКЦ подякував апостольському нунцію за служіння українському народові та Церкві. Патріарх Святослав і владика Йосиф Мілян із представниками монашества 24 вересня завітали до архиєпископа Томаса-Едварда Галліксона, апостольського нунція, з нагоди завершення його дипломатичного служіння в Україні. Глава УГКЦ подякував йому за служіння, яке було найважчим у новітній історії України загалом та Української Греко-Католицької Церкви зокрема, і подарував його портрет від вдячного українського народу. На завершення зустрічі апостольський нунцій подякував Патріарху Святославу за спільну працю на добро Церкви, наголосивши: «Ці чотири роки служіння в Україні були для мене даром від Бога!».

Глава УГКЦ: «В народі є таке відчуття, що і політики, і влада більше не чують громадянського суспільства». Патріарх Святослав під час Національного форуму «Трансформація України», говорячи про важливість діалогу між владою та суспільством, зауважив, що ми повинні усвідомити: будівництво європейської держави є спільною справою всього нашого народу. З його слів, нині ми відчуваємо великий брак суспільного діалогу на тему будівництва нашої держави. «Бачимо, що саме в народі є таке відчуття, що і політики, і влада більше не чують громадянського суспільства. Тому суспільство починає говорити щораз голосніше, часом навіть кричати…»

Чотири єрархи представили Україну на ХІV Звичайній Асамблеї Синоду єпископів Католицької Церкви про сім’ю. 15 вересня 2015 року оприлюднили список її учасників. Темою асамблеї, яка тривала у Ватикані з 4 до 25 жовтня, стало «Покликання і місія сім’ї в Церкві та сучасному світі». Східні Церкви були представлені на ній 22-ма єрархами. Від Синоду єпископів УГКЦ участь в Синоді взяли Патріарх Святослав Шевчук і делегати – владики Борис Ґудзяк, очільник Паризької єпархії святого Володимира, і владика Гліб Лончина, СУ, очільник єпархії Пресвятої родини з осідком у Лондоні. Крім них, на Синоді єпископів був ще один українець – отець Амбросій Самусь, службовець Генерального секретаріату Синоду єпископів.

УПЦ КП

В УПЦ КП закликали бойовиків «ДНР» і «ЛНР» скласти зброю. Українська Православна Церква Київського Патріархату закликала учасників терористичних угруповань, що діють у Донбасі, скласти зброю та скористатися державною програмою «Тебе чекають вдома». «Закликаємо таких осіб якнайшвидше полишити свою злочинну діяльність та звернутися до українських правоохоронців з проханням про участь у програмі звільнення від кримінальної відповідальності», – сказано в повідомленні. Церква звернулася до родичів та знайомих цих людей з проханням повідомити членів незаконних збройних формувань про можливість скористатися такою нагодою.

Церква і держава

Леонід Кравчук та Віктор Ющенко обговорили з Константинопольським Патріархом церковну кризу в Україні. Екс-президенти України 17 серпня побували з візитом у Константинопольській Патріархії та обговорили з Патріархом Варфоломієм стан справ в Україні. Двогодинна розмова відбулася в теплій атмосфері. Гості з України поінформували Константинопольського Патріарха про події в нашій державі, заявивши, що «бачать у посередництві матері-Церкви та в сприянні Його Всесвятості канонічне вирішення глибокого церковного розколу в Україні і що це стане неоціненним внеском у відновлення національної цілісності благочестивого українського народу».

Прем’єр Арсеній Яценюк запевнив лідерів Церков, що не буде змін до Конституції, які підривали б духовність або мораль суспільства. Під час зустрічі з членами Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій він виступив на захист сімейних цінностей. “Змін до Конституції України, які підривали б основи духовності та моралі, не буде!” – наголосив глава уряду і запевнив релігійних діячів: поки що до розгляду в парламенті плануються лише проголосований у першому читанні закон про децентралізацію влади та зміни щодо судової системи і правоохоронних органів, які перебувають на розгляді Венеціанської комісії.

Поділитися:

Популярні статті