Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

Лауреатом нагороди імені Митрополита Шептицького став Іван Дзюба. 28 вересня у рамках святкувань 75-их роковин трагедії Бабиного Яру відбулося вручення нагороди Митрополита Андрея Шептицького. Цьогорічним лауреатом нагороди, яку спільно присуджують Єврейська конфедерація України та канадська благодійна організація «Українсько-єврейська зустріч», став дисидент Іван Дзюба. 50 років тому, у вересні 1966-го, він взяв участь у несанкціонованому мітингу поминання жертв Бабиного Яру, де виголосив промову, що стала легендарною. Медаль Митрополита Андрея Шептицького присуджується громадянам України, Ізраїлю або представникам діаспор цих народів, котрі найбільше прислужилися справі українсько-єврейського примирення та співпраці між двома народами.

УГКЦ зведе на Донеччині два храми. Екзарх Донецький УГКЦ Степан Меньок 19 вересня освятив наріжний камінь та хрест під забудову храму Преображення ГНІХ у Маріуполі. Місцева влада виділила земельну ділянку під будівництво церкви поблизу ріки Кальміус. Наразі богослужіння звершують у каплиці в помешканні отця Ростислава Спринюка. «Ми так довго чекали виділення земельної ділянки під забудову нашого храму в Маріуполі, – сказав владика, – і тільки війна просвітила наших державних чиновників виділити землю… Бо настав час і їм задуматися, по який вони бік барикад». У Лисичанську, що на Донеччині, планують також звести храм УГКЦ. Наразі шукають земельну ділянку під забудову. В місті нині діють лише храми УПЦ Московського Патріархату.

Нове видання про Патріарха Йосифа Сліпого – серед найкращих книг Форуму видавців-2016. Під час урочистої церемонії відкриття 23 Форуму видавців у Львові традиційно оголосили найкращі книжки. Цього року їх було 23. Серед них – нове двотомне видання «Патріярх Йосиф Сліпий і красне письменство» авторства Ірини Іванкович. Книга, присвячена п’ятиріччю Центру студій спадщини Патріарха Йосифа Сліпого, що діє при релігійному товаристві українців-католиків «Свята Софія» у США, побачила світ у львівському видавництві «Артос» при Фундації «Андрей».

Митрополита УГКЦ нагородили відзнакою Президента України. Митрополита Української Греко- Католицької Церкви Володимира Війтишина за сумлінне та бездоганне служіння українському народу удостоїли відзнаки Президента України Петра Порошенка. Від імені глави держави цю почесну нагороду – ювілейну медаль «25 років Незалежності України» вручив голова облдержадміністрації Олег Гончарук. Вітаючи митрополита, він висловив йому вдячність за самовіддану працю на душпастирській ниві та побажав успіхів у розбудові Церкви і держави. Єпископ подякував за почесну нагороду і зауважив, що УГКЦ й далі працюватиме задля України та її народу. «Ви ніколи не будете покинутими чи забутими Богом».

Синод УГКЦ звернувся до людей, які постраждали від окупації та війни. Єпископи Української Греко-Католицької Церкви, які прибули у вересні на щорічний синод, звернулися зі словами підтримки й солідарності до всього українського народу, який уже більше двох років живе в умовах неоголошеної, але нищівної та кровопролитної війни. Звертаючись до мільйонів українців, що були змушені покинути рідні домівки, єпископи зазначили: ставши вигнанцями на своїй землі та втративши майже все, люди часто почуваються забутими, покинутими і безпомічними. «Вірте, проте, що ви ніколи не будете покинутими чи забутими Богом. Він є з вами в найтяжчі хвилини. І знайте, що ви можете у спільнотах нашої Церкви завжди знайти тепле слово співчуття та братньої підтримки», – запевнили Єпископи тимчасово переселених осіб. Із особливою подякою владики звернулися до волонтерів, які безнастанно допомагають тим, що постраждали від війни. «Ви не самі! Місія Церкви завжди полягала в служінні стражденним. Це покликання Церкви в Україні виконують через діяльність капеланів, допомогу пораненим, переселенцям і родинам загиблих», – наголосили члени синоду.

Патріарх УГКЦ освятив у Львові унікальний університетський собор. 11 вересня у місті Лева відбулося освячення храму УГКЦ святої Софії – Премудрості Божої, збудованого на території Українського католицького університету. Освячення храму та першу літургію в ньому звершив глава Української Греко-Католицької Церкви Святослав Шевчук. У вівтарі храму заклали мощі блаженного Миколая Чарнецького. Храм святої Софії – Премудрості Божої унікальний не лише для Львова, а й для всієї України. В одній будівлі на різних ярусах функціонують три храми: на наземному – власне церква Софії – Премудрості Божої, на нижньому – храм святого Климентія Папи Римського і церква Гробу Господнього.

Втілення Стратегії УГКЦ 2020 уже «на екваторі». Владика Кен Новаківський, єпарх Нью-Вестмінстерський, представив Синоду УГКЦ стан реалізації Стратегії Української Греко-Католицької Церкви-2020 «Жива парафія місце зустрічі з живим Христом». Єпископ очолює робочу групу з впровадження цієї стратегії. Владика, зокрема, зауважив, що зараз дуже цікавий момент, бо якраз минуло п’ять років відтоді, як Синод Єпископів УГКЦ у Куритибі (Бразилія) офіційно затвердив цю стратегію. «Працюючи над стратегією Церкви, ми велику увагу приділили розвитку єпархій та парафій. І саме оці слова – «Жива парафія – місце зустрічі з живим Христом» – ми намагаємося втілити в реальне життя людей», – сказав єпарх. З його слів, реалізація Стратегії-2020 уже «на екваторі». Він вважає, що промо Церкви має працювати на те, аби показувати найуспішніші парафії, щоб інші могли рівнятися на них. Владика Кен додав, що в його уяві – це не приналежність до неї кількості віруючих, а коли вірні на парафії дбають одні про одних.

В УГКЦ визначили основні ділянки соціального служіння. Отець Андрій Нагірняк, керівник Відділу соціальних питань УГКЦ, під час Синоду Єпископів УГКЦ представив основні ділянки соціального служіння Церкви – служіння дітям, сиротам, сім’ям, людям похилого віку, ув’язненим, постраждалим від війни і т. д. На синоді представили результати дослідження соціального служіння у парафіях УГКЦ. «Згідно з цими даними, поки що стан соціального служіння УГКЦ не є достатнім. Лише три відсотки парафій здійснюють служіння неповносправним і тільки чотири годують потребуючих. Найуспішнішою є допомога хворим – 30 відсотків парафій, збір одягу і харчів – 47 відсотків парафій», – констатував керівник відділу соціальних питань УГКЦ. На переконання отця Андрія, такі дані свідчать про виклики, які стоять перед Церквою. «Нам необхідно поширити спектр соціального служіння і його якості, а також запровадити його інституційний розвиток», – підсумував він.

Синод Єпископів УГКЦ у Львові обговорив тему дияконії – служіння. Архиєрейською літургією у соборі святого Юра 4 вересня розпочалася чергова сесія Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви. Головною темою зібрання стала дияконія (служіння). «Ми, єпископи, – зауважив Блаженніший Святослав, – хочемо запитати себе, як ми повинні ділитися Божим милосердям із тими, що його найбільше потребують. Завдання синоду – подумати, як найкраще бути сьогодні свідками Євангелія Божого милосердя в сучасному світі». У Архиєрейській літургії взяли участь владики, які прибули на синод з усіх куточків світу, зокрема архиєпископ Клаудіо Гуджеротті, Апостольський нунцій в Україні, та Патріарх Григорій ІІІ (Лахам), глава Мельхітської Греко-Католицької Церкви, осідок якого розташований у Сирії.

Патріарх Григорій ІІІ озвучив конкретні пропозиції для УГКЦ. Патріарх Антіохії та всього Сходу, Александрії та Єрусалима Мельхітської Греко-Католицької Церкви Блаженніший Григорій ІІІ у своїй промові до Священного Синоду Української Греко-Католицької Церкви запропонував: перше – створити структуру для постійної робочої комунікації між двома Церквами, найчисельнішими серед греко-католицьких. Друге – спільно працювати над творенням Асамблеї Греко-Католицьких Церков, яка могла б бути дуже корисною для розвитку наших Церков у рамках сопричастя з Римом. Третє –створити спільну комісію з вивчення положень Кодексу канонів Східних Церков (ККСЦ), які є важливими для наших Церков, зокрема щодо еклезіології, прав Патріархів тощо. Що стосується четвертої пропозиції, то глава Мельхітської Церкви зазначив, що заснував велику семінарію на Святій Землі, у Бейт-Сагурі, неподалік Вифлеєма, де можуть розташуватися 25 семінаристів. Крім того, Григорій ІІІ запропонував спільно працювати над скликанням Надзвичайного Синоду всіх Греко-Католицьких Церков, щоби посилити їхню роль у сопричасті з Римом; зміцнити відносини між нашими Церквами та Римом, а також із православними Церквами; сформувати комісію богословів, східних і латинських. Метою цієї комісії було б пояснити роль Східних Католицьких Церков греко-візантійської традиції, зокрема в еклезіологічному вимірі, та їхні відносини з Римом.

ЦЕРКВА І ДЕРЖАВА

ВРЦІРО закликала Росію звільнити заручників з полону на Донбасі. Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій закликала Міжрелігійну раду Росії, Раду із вза- ємодії з релігійними об’єднаннями при Президентові Російської Федерації та Всесвітню Раду Церков: 1. Докласти всіх можливих зусиль для того, щоб заручники і полонені на сході України були звільнені найближчим часом. 2. Зрозуміти, що всі «преференції», які можуть бути досягнуті грою з людським життям та гідністю, прокляті Богом і не при- несуть довгострокових позитивних результатів для суспільства та політикуму. 3. Якщо деякі заручники та полонені не можуть бути звільнені найближчим часом, забезпечити належні та гідні умови їх утримання відповідно до вимог міжнародного гуманітарного права, підтверджуючи цим свою повагу до гідності кожної людини.

Релігійні переслідування окупованих територіях – наслідок агресії Росії. Таку заяву зробив Інститут релігійної свободи. 27 вересня його виконавчий директор Максим Васін оприлюднив жорстку заяву щодо релігійної ситуації в «ДНР-ЛНР» і закликав ОБСЄ захистити фундаментальне право на свободу релігії та переконань тих людей, які зазнають щоденних страждань на сході України через російську агресію. З його слів, на окупованих тери- торіях релігія штучно використовується як привід для переслідувань, тортур і навіть убивств священиків і віруючих. Відтак Максим Васін закликав розширити мандат Моніторингової місії ОБСЄ в Україні для перевірок численних фактів гонінь через релігійну приналежність.

Поділитися:

Популярні статті