«Розкручування теми Волинської трагедії є керованим явищем, бо в Україні нема антипольських фобій», – Любомир Гузар. Духовний лідер УГКЦ запропонував передусім поставити запитання: кому вигідно роздряпувати старі рани? «Те, що нині відбувається, на мою думку, є не спонтанним, а керованим явищем. За тим хтось стоїть – хто конкретно, я не знаю. Багато хто каже, що за цим стоїть Росія. Може, за тим і стоїть Росія. А може, хтось інший, бо не тільки Росії вигідно, щоб між нашими народами не було миру», – сказав він. При цьому Архиєпископ Любомир зазначив, що хоча він тепер і не спілкується широко з людьми, проте, за його спостереженнями, в Україні немає ґрунту для розвитку якихось антипольських фобій. «Я впевнений, що в кожному народі є мудрі люди, які мають силу та моральний авторитет, аби сказати: «Зупинімося, не робімо більше дурниць». Я маю на увазі людей, які виховували б молодь, дітей у дусі мудрості та любові до ближнього», – наголосив Архиєпископ-емерит.
Глава УГКЦ у Зарваниці попросив молодь не піддаватися негативу. «Ми, як Божий народ, що зійшовся на цю прощу до Зарваниці, маємо цього року прямий обов’язок стати перед Богом і урочисто визнати великі дари та благодаті, які Господь вчинив і чинить нашому народові», – сказав Блаженніший Святослав на зустрічі з молоддю під час Загальнонаціональної прощі до Зарваниці. І нагадав, що сьогодні багато ЗМІ подають лише негативні новини. «Прошу вас, не піддавайтеся цим навіюванням. Пригадуйте, що Бог доброго зробив і робить вам кожного дня», – попросив предстоятель. – А також щодня перед сном робіть іспит сумління: що доброго зробив мені Бог і що зробив я: більше добра чи зла».
Патріарх Святослав висловив солідарність з усіма журналістами, які не бояться говорити правду. «До всіх вас я хотів би звернутися словами святого Папи Івана Павла II: «Не бійтеся! ». Гадаю, цей злочин справді мав на меті налякати всіх тих, що говорять правду про болючі й невигідні складні питання нашого життя і ширшого контексту відносин між державами. Зокрема, коли мовиться про відкриту агресію проти України», – сказав Блаженніший Святослав стосовно вбивства журналіста Павла Шеремета. Глава УГКЦ висловив сподівання на незалежне і швидке розслідування цього злочину. «Убивці повинні бути названі і покарані. Інакше такий тероризм і розхитування ситуації триватимуть далі», – запевнив він.
«Я з вами і підтримую вас!» – сказав Папа волонтерці з України. Уляна Журавчак – волонтер, голова секції перекладів українською мовою – була за обіднім столом із Папою Франциском під час Світових днів молоді у Кракові. Представниця України, користаючи з цієї нагоди, поспілкувалася зі Святішим Отцем. «Я подякувала Папі за його підтримку для України, – розповіла вона, – зокрема за ту велику католицьку збірку коштів для України, тому що в нас війна. У ці тяжкі часи саме його слово для нас найважливіше, щоб ми почувалися любленими і знали, що він про нас пам’ятає. І я запросила його в Україну. Після чого Папа, дивлячись на мене тепло, емоційно, з величезною любов’ю, попросив передати українцям, зокрема українській молоді, що він із нами, він насправді з нами і він нас підтримує».
Українська молодь запросила Папу в Україну. «Папа в Польщі, Папа в Римі, Папа буде в Україні!» – з таким гаслом, яке придумала львівська спільнота «Віра і Світло», звернулася до Святішого Отця українська молодь, яка численно (5 тисяч) взяла участь у Світових днях молоді, що відбулися в Кракові. Українська молодь вірить, що Папа Франциск почув її слова і незабаром прибуде на українську землю.
УГКЦ на всецерковному рівні відзначила третю річницю освячення патріаршого собору в Києві. З 18 по 21 серпня тривала Всецерковна проща до столичного патріаршого собору Воскресіння Христового. Під час прощі відбувся з’їзд катехитів з усієї України, приурочений до 25-річчя легалізації УГКЦ і початку катехитичної діяльності в Україні. Блаженніший Святослав подякував Богові за третю річницю освячення патріаршого собору, що є «човном, який на цих берегах хрещальної купелі нашого народу – древнього Дніпра – є видимим знаком рятівної Матері-Церкви». Варто наголосити, що в попередні роки у Всецерковній прощі до патріаршого собору Воскресіння Христового взяло участь понад 35 тисяч прочан і понад 800 священиків.
40 тисяч українців та УГКЦ вимагають від влади захистити патріарший собор від беззаконня на скандальному будівництві. Щонайменше 40 тисяч українців уже офіційно звернулися до очільників Української держави із закликом припинити беззаконня, яке діється навколо скандального будівництва біля патріаршого собору Воскресіння Христового Української Греко-Католицької Церкви у Києві. «Разом з усіма вірними УГКЦ як в Україні, так і поза її межами стоїмо на варті збереження і дотримання правової позиції високопосадовців щодо цього скандального будівництва», – заявив владика Йосиф Мілян, голова Наглядової ради Патріаршого центру, і нагадав, що занепокоєння Церкви полягає у тому, що будівельна діяльність скандального забудовника невпорядкована, несистемна та ведеться з багатьма порушеннями чинного законодавства містобудівельних норм і правил, що може в майбутньому призвести до непередбачуваних негативних наслідків для будівель патріаршого собору.
УПЦ (МП)
У РПЦ знову скаржитимуться Ватикану на українських греко-католиків. Московський Патріархат хоче повернути проблему Унії до порядку дня діалогу з Римо-Католицькою Церквою. Москві не сподобалося, як глава УГКЦ Патріарх Святослав і кардинал Любомир Гузар прокоментували гучну всеукраїнську Хресну ходу УПЦ (МП), що тривала 3 – 27 липня, під час якої несли портрети російського царя і проросійську символіку. В УПЦ (МП) так відреагували на слова єрархів УГКЦ: «З огляду на безпрецедентно агресивну риторику верховного архиєпископа УГКЦ Святослава Шевчука і кардинала Любомира Гузара стосовно канонічної Української Православної Церкви і Московського Патріархату в цілому Відділ зовнішніх церковних зв’язків Московського Патріархату вважає справою невідкладної необхідності повернення до теми канонічних і пастирських наслідків унії на наступній пленарній сесії Змішаної комісії з православно-католицького діалогу», – ідеться в заяві РПЦ. Нагадаємо, що сесія православнокатолицької комісії запланована на 15 – 22 вересня у місті К’єті (Італія).
ЦЕРКВА І ДЕРЖАВА
Президент України висловив жаль з приводу рішення Польського сейму і закликав поляків повернутися до заповіді Івана Павла ІІ – пробачаємо і просимо пробачення. Петро Порошенко переконаний, що рішення Сейму про визнання Волинської трагедії геноцидом використають для політичних спекуляцій. «Шкодую щодо рішення Польського сейму. Знаю, багато хто захоче використати його для політичних спекуляцій. Однак маємо повернутися до заповіді Івана Павла ІІ – пробачаємо і просимо пробачення. Лише спільними кроками можемо прийти до християнського примирення і єднання. Лише разом зможемо з’ясувати всі факти трагічних сторінок спільної історії. Вірю, що ми й далі рухатимемося саме цим шляхом», – написав глава держави.
Міноборони нарахувало майже 600 священиків-капеланів. Руслан Коханчук, старший офіцер відділу роботи з громадськими і релігійними організаціями та шефських зв’язків департаменту соціальної і гуманітарної політики Міноборони України, зазначив, що з початку війни, якщо рахувати священиків-капеланів, які проживали з військовими і виконували своє служіння, зібрані дані про 591 капелана. «Найбільше, 295, священиків з Української Православної Церкви Київського Патріархату, 123 капелани з Української Греко-Католицької Церкви. З Української Православної Церкви (Московського Патріархату) було всього 9 капеланів. Низка Церков мають священиків, які приїхали і поїхали, таких приблизно 30. Дуже важко зрозуміти, скільки є священиків від протестантських Церков, бо вони інколи навіть приховують, до якої конфесії належать. Ми ж можемо давати рекомендації тільки священикам тих Церков, що входять до Ради душпастирської опіки при Міністерстві оборони. Туди входять ті Церкви, віруючі яких служать у Збройних силах України», – пояснив він.
«Треба просто допомогти віруючим України реалізувати прагнення до єдиної Церкви». На цьому наголосив Президент України Петро Порошенко 29 липня під час зустрічі з представником Вселенського Патріархату при Всесвітній раді Церков, архиєпископом Тельміським Йовом. Глава Української держави подякував Вселенському Патріарху за увагу, яку Константинопольська Православна Церква-Матір приділяє питанню створення Єдиної помісної Церкви в Україні. Президент особливо відзначив той факт, що Вселенський Патріархат прийняв до розгляду звернення Верховної Ради України щодо надання автокефалії Православній Церкві в Україні та сформував комісію, яка вже розпочала вивчення цього питання. При цьому Петро Порошенко висловив сподівання, що, враховуючи ситуацію, яка склалася в нашій країні, ця комісія не буде зволікати зі своєю роботою, запевнивши, що українська влада єдина в своєму прагненні і своєму бажанні мати Єдину помісну Церкву.
Кабмін доручив до 2020 року відреставрувати «Софію Київську» і Святоюрський собор у Львові. Відповідне розпорядження було схвалене на засіданні уряду 22 липня. Кабінет Міністрів доручив Міністерству культури, Міністерству фінансів, Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, а також Київській та Львівській облдержадміністраціям упродовж 2016 – 2020 років провести роботи з ліквідації аварійного стану, реставрації та реабілітації комплексу споруд Національного заповідника «Софія Київська» в місті Києві та Собору святого Юра в місті Львові.
Мінкульт закликає світ не ігнорувати тиск на релігійні та етнічні спільноти в Криму. Міністерство культури України заявляє про порушення окупаційною владою Російської Федерації прав релігійних та етнічних спільнот на півострові. «До Мінкульту постійно звертаються вірні Кримської єпархії Української Православної Церкви Київського Патріархату, представники корінного населення півострова – кримські татари – та інші із заявами щодо порушення їхніх прав окупаційною владою півострова, заявляючи про постійний тиск з боку влади, погрози віруючим, порушення їхніх прав і свобод, рейдерські захоплення релігійних, культових та культурних споруд, несанкціоновані обшуки тощо. Через відсутність в України реальних інструментів впливу на дії окупаційної влади закликаємо світове співтовариство та громадські інститути звернути увагу на цю проблему і не допустити подальшого порушення прав релігійних та етнічних спільнот окупованого Криму», – наголошують у відомстві.