Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Литва – 11 листопада владика Василь Тучапець, екзарх Харківський, очолив святкування на честь священномученика Йосафата у храмі Пресвятої Трійці василіянського монастиря Вільнюса. Під час святої літургії з архиєреєм співслужили: преосвященніший Арунас Понішкайтіс, єпископ-помічник Вільнюського римо-католицького архиєпископа, провінційний радник отець Сергій Крутовський, ЧСВВ, настоятель вільнюського монастиря отець Вінкентій Пелих, ЧСВВ, ігумен дрогобицького монастиря отець Йосиф Кралька, ЧСВВ, котрий провів передсвяткові реколекції, та інші священики, що разом із вірними прибули з України, Польщі, Білорусі та Словаччини. Після літургії урочисто відкрили меморіальний барельєф князю Костянтину Острозькому, який побудував цю святиню на знак подяки Господу Богу за перемогу над московським військом у битві під Оршею в 1514 році. Монастир постав на місці, де перебували Віленські мученики Антоній, Іван та Євстатій. На святкуванні були присутні офіційні особи – представники української та литовської громад. Авторами барельєфа є скульптори Олесь Сидорук та Борис Крилов (Київ), а меценатом – Роберт Габул (Київ).

Франція – У Парижі провели конференцію для студентів і аспірантів Львівської архиєпархії, які навчаються за кордоном. Із 9 по 11 листопада в столиці Франції з благословення владики Ігоря Возьняка, Архиєпископа і митрополита Львівського, та за підтримки владики Бориса Ґудзяка, єпископа Паризького, відбулася конференція LAColl (Lviv Archeparchy Colloquium) для студентів і аспірантів Львівської архиєпархії, які навчаються за кордоном. Тема заходу – «Моє навчання у світлі апостольської конституції Veritatis Gaudium». Під час LAColl організували скайп-конференцію, яка об’єднала багатьох студентів і аспірантів з інших країн Європи – Італії, Австрії, Німеччини, Польщі та Франції. Учасники конференції побували на екскурсії Парижем, відвідали Версальський палац, а також місто Шартр, зокрема шартрський катедральний собор Діви Марії. Ця конференція є третьою за ліком (після конференцій у Римі та Мадриді), організованою отцем Ігорем Трілем, референтом Львівської архиєпархії УГКЦ у справах навчання за кордоном, та отцем Ігорем Ранцею, докторантом Паризького католицького інституту.

Англія – 6 листопада на запрошення владики Гліба Лончини, єпископа єпархії Пресвятої родини в Лондоні, при українському катедральному храмі відбулася зустріч членів екуменічного діалогу між Католицькою Церквою та Орієнтальними Православними Церквами Великої Британії. У ній взяли участь єрархи Коптської, Сирійської, Сиромалабарської, Римо- та Греко-Католицької Церкви, священики і миряни, члени Католицько-орієнтального православного регіонального форуму Великої Британії. Основною темою дискусії був обмін пасторальним досвідом щодо уділення Святого таїнства Хрещення. Особливістю зустрічі стала спільна молитва вечірні у візантійському обряді в катедральному храмі Пресвятої Родини. Гостей і присутніх привітав владика Гліб, який вказав на основну мету екуменічного зібрання: спільне обговорення, взаємне пізнання, молитва і творення атмосфери доброї волі. До присутніх звернувся і архиєпископ Кевін МкДоналд, який підкреслив завдання Форуму – налагодити кращу співпрацю між Церквами. Проповідь виголосив архиєпископ Атанасій із Сирійської Православної Церкви. На завершення вечірні, в якій спогадували пам’ять святих мучеників і нотарів Маркіяна та Мартирія, пастирі Католицьких і Православних Церков уділили вірним архиєрейське благословення.

Австрія – 1 листопада каплиця меморіального центру «Концентраційний табір Маутхаузен», що в однойменному селі неподалік Лінца, спільною молитвою примирення об’єднала українців і поляків. Цьогорічна акція була організована за ініціативи польської громади провінції Верхня Австрія на чолі з отцем Гебертом Сойкою та громади УГКЦ Лінца, яку очолює генеральний вікарій Ординаріату для вірних усіх Східних Католицьких Церков у Австрії отець Юрій Коласа. Вперше до акції приєдналися вірні віденської парафії святої Варвари УГКЦ з парохом Тарасом Шаґалою. Для української громади ця молитва була особливою, адже згадували не лише загиблих в часи Другої світової війни, а й нинішніх українських військових та волонтерів. Після літургії представники обох громад відвідали польський та український меморіали, де відправили панахиди і вшанували хвилиною мовчання загиблих героїв. До спільного покладання квітів долучилися представники посольств України та Польщі в Австрії, зокрема перший секретар, консул Посольства України в Республіці Австрія Мирослава Зінкевич і Генеральний консул Посольства Польщі на території Австрії Бартоломей Росік.

Ватикан – 28 жовтня подячною месою, яку очолив Святіший Отець Франциск, завершилася Генеральна асамблея Синоду єпископів на тему «Молодь, віра та розпізнання покликання». У богослужінні взяв участь Блаженніший Святослав, глава УГКЦ. Упродовж синоду він мав нагоду двічі звернутися зі словом до синодальних отців: 9 та 18 жовтня. У своєму першому виступі предстоятель наголосив на тому, що завданням Церкви є «молитися не лише за молодь, а й з молоддю». 18 жовтня Блаженніший Святослав розповів учасникам синоду про душпастирський досвід УГКЦ в контексті війни: «Наше суспільство страждає від війни, воно переживає сильну економічну кризу та хвилю страшної еміграції, що особливо позначається на молоді». На завершення роботи синоду Блаженніший Святослав мав змогу знову поспілкуватися зі Святішим Отцем. Він подякував Папі за підтримку України, а той запевнив главу УГКЦ у своїй постійній молитві за мир в Україні. Делегатом синоду від нашої Церкви був і владика Браян Байда, правлячий єпископ Саскатунської єпархії (Канада).

Бельгія – 19 – 21 жовтня громада Генка святкувала 30-річчя освячення храму святого Івана Хрестителя і 70-ту річницю української міграції в Бельгії. До цього шахтарського містечка на сході країни з’їхалися парафіяни та гості з різних містечок Бельгії, а також з інших країн Європи. Святкування, яке організували Українське товариство Лімбурга, Товариство «Свята Софія» Генка, Товариство Йосифа Сліпого та парафія святого Івана Хрестителя, тривало три дні і включало виставки ікон, вишиванок, писанок, майстер-класи та концерти. Кульмінацією святкувань стала божественна літургія, яку відслужили єпископ Паризької єпархії Борис Ґудзяк та правлячий єпископ римо-католицької дієцезії Гасельта Патрік Хогмартенс, до території якої належить Генк. Літургію супроводжував співом відомий Візантійський хор Утрехта, який заснував професор Мирослав Антонович у 1951 році. Зараз у хорі немає українців, але він виконує літургійні твори українською мовою. Основу української громади Генка становлять нащадки працівників копалень, які оселилися в місті після Другої світової війни. Нині парафія налічує 70-80 осіб, серед яких є й представники нової хвилі еміграції.

Угорщина – 14 жовтня в українській греко-католицькій парафії Покрову Богородиці у Будапешті відбувся Перший міжнаціональний фестиваль духовної пісні. В концертній програмі взяли участь хори угорської греко-католицької парафії святого Флоріана в Будапешті, українсько-угорський хор «Новус», хор Львівського медичного університету. Організатором першого фестивалю стала УГКЦ в Угорщині та українське самоврядування Ержибетвароша. Фестиваль відбувся за підтримки Товариства української культури в Угорщині та Товариства українськоугорського партнерства. «Цього дня, у цей богородичний місяць, ми розпочали добру традицію в Будапешті, яка має за мету через спів об’єднувати між собою українські та угорські народи і спільно прославляти Пресвяту Богородицю. У майбутньому плануємо щороку в жовтні організовувати такий духовний фестиваль, залучаючи щораз більше колективів», – сказав отець Дам’ян Габорій, священик для українців в Угорщині.

Аргентина – Блаженніший Святослав привітав єпархію Покрову Пресвятої Богородиці в Буенос-Айресі та владику Даниїла Козлінського із 50-річним ювілеєм посвячення катедрального храму. «Як найбільший дар у день вашого святкування прийміть від мене копію Пересопницького Євангелія. Нехай ця книга, яка є великою духовною, культурною, історичною цінністю нашого народу, нагадує вам, що хоч ви й перебуваєте на іншому континенті, молитеся іншими мовами, однак тісно пов’язані зі своєю Церквою-матір’ю!» – наголосив Блаженніший Святослав. Глава Церкви в своєму привітанні також з приємністю згадав час свого архипастирського служіння у аргентинській єпархії Покрову Пресвятої Богородиці. «За Божим провидінням і з великої ласки для греко-католиків на аргентинських теренах храм освятив мій великий попередник, ісповідник віри Патріарх Йосиф Сліпий. Протягом цих років вас відвідали всі предстоятелі нашої Церкви», – зазначив у листі глава УГКЦ. І додав, що завдяки собору Покрову Пресвятої Богородиці, який упродовж півстоліття збирав українців, наша Церква збереглася і розвивається.

Італія – Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ владика Йосиф Мілян відкрив у Римі ІІ Форум мігрантів УГКЦ Центральної та Західної Європи. У форумі на тему «Діти і молодь в умовах творення новітньої української діаспори у Європі. Виклик і можливість для Церкви», який тривав із 5 по 7 жовтня при прокатедральному соборі святої Софії, взяли участь понад 130 українців (священики та миряни), які живуть у Італії, Іспанії, Португалії, Франції, Великій Британії, Польщі, Бельгії, Нідерландах, Австрії, Греції, Естонії, Латвії, Молдові. «Коли говоримо про великий народ, велике теперішнє і майбутнє нашого народу, то його неможливо збудувати без тих, що самим Богом покликані його творити. У першу чергу це діти і молодь», – зазначив владика Йосиф у вступному слові. I сесія Форуму мігрантів була присвячена актуальному стану та перспективам розвитку душпастирства дітей і молоді в умовах новітньої української діаспори; II сесія – ролі Церкви і школи як фундаменту сучасного і майбутнього української новітньої діаспори; III сесія – молодіжному руху на служінні новітній українській діаспорі.

Словаччина – Польща – Священики (працівники курії та військові капелани) Сокальсько-Жовківської єпархії на чолі з керівником Департаменту військового капеланства УГКЦ владикою Михаїлом Колтуном взяли участь у міжнаціональному молитовному поминанні полеглих у Карпатсько-Дуклянській операції 1944-го. Поминальні урочистості проходили 4 жовтня в містечку Дукля (Польща) та 5 жовтня в містечку Свидник (Словаччина). У них взяли участь представники Чехії, Словаччини, України та Польщі. У своїй промові на цій зустрічі владика Михаїл наголосив на важливості взаєморозуміння та любові між націями, тому що саме це, як вважає архиєрей, є запорукою миру для кожного громадянина. «Сьогодні ми своїми молитвами вшановуємо тих, що віддали життя за свободу і незалежність, про яку ми свідчимо і заявляємо, що ми цінуємо і любимо одні одних і творимо між нами мир. Ми збагачуємо наше життя любов’ю, бо ціна життя коштує любові, і цю любов ми сьогодні свідчимо один перед одним, а також посилаємо її тим загиблим, котрі віддали своє життя, щоб ми жили в мирі. Цим нашим жестом любові є сьогоднішня спільна молитва за них», – сказав він

Поділитися:

Популярні статті