«Зволікання зі створенням антикорупційного суду сприймається як потурання корупціонерам», – глава УГКЦ. Отець і глава УГКЦ Блаженніший Святослав звернувся до Голови Верховної Ради України Андрія Парубія та всіх народних депутатів з проханням із врахуванням рекомендацій Венеційської комісії підтримати законопроект №7440 «Про Вищий антикорупційний суд». «Це наше уклінне прохання зумовлене насамперед тим, що через нищівні для державного організму корупційні схеми, які зруйнували державні інституції за старої влади та продовжують існувати і безкарно здійснювати свою вбивчу дію, існує реальна загроза самому буттю незалежної Української держави», – мовиться в листі. Предстоятель УГКЦ з тривогою констатує, що судова реформа проходить дуже повільно і малоуспішно. «Зволікання ж, маніпулювання, розмови про несвоєчасність подібного кроку, спроби спотворити чи нівелювати зміст та логіку процесу створення антикорупційного суду небезпідставно сприймаються українським суспільством і світовим співтовариством як пряме потурання корупціонерам», – вважають в УГКЦ.
«Дорога до неба, як дорога до повної свободи, вимагає зусиль і щоденної муравлиної праці», – владика Богдан Дзюрах у Крехові. Украй важливо, щоби молитва і добре діло були для нас щоденними орієнтирами в дорозі до неба, а також до духовного, національного і суспільно-політичного відродження нашої Батьківщини. На цьому наголосив владика Богдан Дзюрах, секретар Синоду єпископів УГКЦ, у проповіді 20 травня під час Архиєрейської божественної літургії в рамках щорічної прощі до Крехова. «Дорога до неба, як дорога до повної свободи, вимагає зусиль, жертв і, як говорив Андрей Шептицький, щоденної муравлиної праці кожного з нас. Одна людина, навіть коли вона має владні повноваження, не перемінить країни за помахом чарівної палички. Кожен із нас мусить сказати своє слово та зробити частину домашнього завдання, щоб Україна стала іншою, кращою, достойною для наших дітей і внуків. . . Тому нам треба просити в Бога мудрості, щоб Він проводив нас дорогами правди! » – сказав владика Богдан.
«Рівність усіх Церков і релігійних організацій у стосунках з державою має бути неухильно збережено», – глава УГКЦ до прем’єр-міністра України. 16 травня в резиденції глави УГКЦ біля патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві відбулася зустріч Блаженнішого Святослава з прем’єром Володимиром Гройсманом. Першою темою, яку вони обговорили, було питання інституалізації єдиної Православної Церкви України. Блаженніший Святослав ще раз озвучив офіційну позицію УГКЦ щодо цього питання і зауважив, що блага справа єднання православних в Україні не мала б зійти на манівці через створення церковної структури, яка мала б де-факто статус державної Церкви. Рівність усіх Церков і релігійних організацій у стосунках з державою та їхній рівний статус має бути неухильно збережено, бо це законно і добре як для держави, так і для Церкви. Прем’єр-міністр України погодився з цими застереженнями та запевнив: «Я завжди говорю про те, що дорога до храму має бути вільною – без перешкод і обмежень. Це та основа, на якій можна будувати все інше».
Рухові «Українська молодь – Христові» виповнилося 85 років. Ювілей руху відзначили 6 і 7 травня, бо саме в ці дні 1933 року Митрополит Андрей Шептицький вперше урочисто зібрав українську молодь у Львові, і вона присягнула своє життя на вірність Христові. «З нагоди ювілею львівський осередок спільноти «Українська молодь – Христові» разом з івано-франківським і тернопільським осередками вирішили створити всеукраїнську структуровану організацію. Також у традиції руху є з’їзди, які збирали молодь, спонукуючи її на єднання, – сказала голова львівського осередку УМХ Христина Кутнів. – З цією ідеєю ми звернулися до Блаженнішого Святослава, він радо підтримав її, і ми разом запланували такий всеукраїнський з’їзд на 29 липня в Києві. Унікальність заходу в тому, що він відбуватиметься на берегах Дніпра в день народження Митрополита Шептицького. А переддень, 28 липня, – вшанування пам’яті святого Володимира і річниця Хрещення Русі – буде доброю нагодою для присяги на вірність Христові».
79-та сесія Синоду єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ відбулася 2 і 3 травня в Марійському духовному центрі у Зарваниці. В ній брали участь всі чинні єпископи Верховного Архиєпископства. На засіданнях уперше був присутній отець Петро Лоза, номінат на єпископа-помічника Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ. Головною темою сесії стали літургійні питання. Синод, зокрема, розглянув і прийняв Порадник для сповідників УГКЦ; прийняв на п’ятирічний випробувальний термін Пастирську програму УГКЦ для допомоги людям, які пережили перинатальні втрати, і теми вишколу духовенства для такого душпастирського служіння; затвердив Звернення синоду до вірних, українських політиків та всіх людей доброї волі щодо виборчого процесу в Україні та розглянув у першому читанні Програму душпастирства покликань до богопосвяченого життя. Крім того, владики заслухали звіт про заходи Ювілейного року 125-ліття від народження Патріарха Йосифа Сліпого, який подав Олег Турій, проректор із зовнішніх зв’язків, директор Інституту історії Церкви, завідувач кафедри церковної історії УКУ.
В УГКЦ проголосили Рік молитви за чесні й справедливі вибори 2019-го. Єпископи Синоду Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, перебуваючи у Зарваниці під покровом Богородиці – Матері України, проголосили період усильної молитви за чесні й справедливі вибори 2019 року. Про це мовиться у Зверненні синоду до вірних, українських політиків і всіх людей доброї волі щодо виборчого процесу в Україні. Отці Церкви водночас закликають душпастирів, богопосвячених осіб і вірних УГКЦ молитися, особисто та спільно, в наміренні прийдешніх виборів. До молитов за Україну, які здійснюються щодня о 21. 00, єпископи просять додати в понеділок моління за вибори 2019-го, а після кожної недільної та святкової літургії, перед молитвою «Боже, великий, єдиний», спільно молитися один раз «Отче наш», «Богородице Діво» і «Слава Отцю…» за чесні й справедливі вибори в Україні наступного року.
Церковна спільнота привітала Блаженнішого Святослава з уродинами. 5 травня 2018 року глава УГКЦ Блаженніший Святослав відсвяткував свій 48-ий День народження. «З цієї нагоди хочемо від усієї повноти нашої Церкви сердечно привітати вас із цим гарним благодатним днем для вас особисто, а також для нашої Церкви і нашого народу», – сказав владика Богдан Дзюрах, секретар Синоду єпископів УГКЦ, до іменинника під час літургії, що відбулася в патріаршому соборі Воскресіння Христового. Із народженням, як зазначив єпископ, пов’язане слово «покликання». «Ми кажемо, що Господь Бог кличе до життя. І він покликав вас через ваших батьків. А потім є нові покликання. Покликання до священства, у вашому випадку, до єпископського служіння, а відтак до патріаршого служіння», – вів далі владика. Ці покликання, на його думку, дуже важливі, оскільки мають великий вплив і на життя народу, і на життя Церкви. Їм притаманний навіть глобальний вибір.
28 – 29 квітня у Зарваниці відбулася проща сімей загиблих воїнів АТО. У цій прощі на чолі з адміністратором парафії святої Анни УГКЦ в місті Вишневому Київської області отцем Володимиром Мальчиним взяли участь, зокрема, сім’ї загиблих захисників України з Києва, Вишневого, Ірпеня, Бучі та Коцюбинського. Під час паломництва прочани молилися незвичайну вервицю, після кожного десятка якої матері та дружини загиблих воїнів ділилися своїми спогадами про новітніх Героїв України. Учасники прощі заслухали 12 зворушливих історій. Кожна з них неповторна, як 12 місяців, по-своєму прекрасна і трагічна водночас. Як сказав отець Володимир, після кожного такого ділення вони молилися десяток вервиці за упокій душі полеглого. «Ці героїчні жінки втратили найдорожче, що в них було, – своїх дітей і коханих чоловіків. Вони пишаються своїми «справжніми чоловіками», але неохоче розповідають про їхні подвиги», – зазначив він. Допомогу в організації прощі надав Департамент військового капеланства і БФ «Карітас-Київ».
Вірні Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ подарували місту Слов’янську бібліотеку української книги. Участь у її відкритті взяли з благословення владики Михайла Колтуна, єпископа Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ, протосинкел отець-митрат Володимир Коткевич, синкел, відповідальний за соціальне служіння, отець Степан Макар і тріо «Новий час» – отці Роман Назаркевич, Мирослав Ковальчук і Тарас Когут. Цю бібліотеку зібрали вірні згаданої єпархії і подарували містянам. Подія відбулася за участі декана Краматорського деканату отця Івана Василенка, адміністратора парафії святого Володимира УГКЦ в Слов’янську отця Віктора Коханського, вірних парафії та гостей. Окрім того, відбулася нарада представників Сокальсько-Жовківської єпархії щодо подальшого розвитку пасторально-соціального центру, який, згідно з рішенням Синоду УГКЦ, діє в Слов’янську під її опікою.
Блаженніший Святослав взяв участь у спільній молитві за жертв Геноциду вірмен. Молебень за жертв Геноциду вірмен в Османській імперії (1915 р. ) відбувся 24 квітня у Києві за участі глави УГКЦ Блаженнішого Святослава, який отримав відповідне запрошення від глави Української єпархії Вірменської Апостольської Церкви єпископа Маркоса Оганесяна. У листі до його святості Католикоса всіх вірмен Гарегіна ІІ Блаженніший Святослав написав: «Ми, українці, дуже добре розуміємо біль і страждання вірменського народу. Болісні травми минулого і невинні жертви об’єднують наші спільноти і можуть стати фундаментом для більшого зближення задля взаємного визнання страждань, завданих нашим народам. . . Перед нашими Церквами і народами велике майбутнє, адже історія мучеництва показує, що це насіння дає багатий, добрий плід. Бажаю, щоб наші народи ставали гідними спадкоємцями великої жертви невинно убієнних предків і з відповідальністю перед ними будували майбутнє наших суспільств на фундаменті християнських цінностей».
«УГКЦ – час випробувань». Таку назву має виставка, що експонується з 19 квітня у Національному музеї історії України у Другій світовій війні у Києві. У ній відтворено ключові події на тернистому шляху до відродження Церкви, вшановано пам’ять священиків та вірних греко-католиків, повідомляють на сайті музею. Більшість експонатів представлено загалу вперше. Одні надійшли із розсекречених архівів, інші – з напівзакритих особистих колекцій, які ретельно зберігали в родинах. Зібрані науковцями музею під час численних відряджень оригінальні матеріали є доказом глибокої християнської віри та незламної відданості своїй Церкві й народу. Документальні свідчення – першоджерела Галузевого державного архіву Служби безпеки України, Центрального державного архіву громадських об’єднань України, матеріали колекціонера-дослідника Дмитра Піркла. Особливий наголос на виставці зроблено матеріалам із фондів Музею митрополита Андрея Шептицького Львівської архиєпархії УГКЦ. А 25 травня у Національному музеї історії України у Другій світовій війні відбувся публічний захід із вшанування пам’яті Блаженнішого Любомира Гузара у перші роковини його смерті.