Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

Голова Пасторально-міграційного відділу (ПМВ) владика Йосиф Мілян провів робочу зустріч із новопризначеним Надзвичайним та Повноважним послом України у Південноафриканській Республіці Тарасом Кузьмичем і начальником Управління з питань закордонного українства та гуманітарного співробітництва Ларисою Дір. Сторони обговорили візит делегації ПМВ до ПАР, який запланований на кінець березня – початок квітня. «Мета візиту, – зазначив єпископ, – заснування нової громади УГКЦ». Владика Йосиф розповів, що влітку мав робочу зустріч з головою Української асоціації Південної Африки Дзвениславою Качур. Вона прибула до Києва як делегат від громади українців ПАР, щоби просити надати священика для забезпечення їхніх духовних потреб. Також запросила владику Йосифа відвідати з душпастирським візитом українців у ПАР, зокрема, в найбільших містах країни: Кейптауні, Йоганнесбурзі та Преторії, поспілкуватися з вірними, які проживають на цих теренах, вивчити їхні духовні потреби. Лариса Дір і Тарас Кузьмич висловили підтримку намірам делегації ПМВ і запевнили в сприянні візиту з боку українського дипломатичного корпусу.

В Івано-Франківську провели перший обласний молитовний сніданок. 21 лютого в обласному центрі за участі народних депутатів України, очільників області та міста, представників духовенства, бізнес-спільноти, громадських діячів, керівників засобів масової інформації відбувся перший молитовний сніданок. Молитву перед ним провів архиєпископ і митрополит Івано-Франківський Володимир Війтишин. Перед молитвою всі присутні вшанували хвилиною мовчання героїв Небесної сотні. Молитовні сніданки за участі представників різних гілок влади, релігійних організацій, державних діячів, політиків, чиновників, бізнесменів є традиційними в багатьох демократичних країнах. Упродовж 60 років такі молитовні сніданки організовують у Конгресі США, Європарламенті, в Німеччині, Норвегії та інших країнах. Ініціатива проведення молитовних сніданків підхоплена та ефективно впроваджується і в Україні. Зокрема, у Івано-Франківську таку практику започаткували в 2016 році.

В УГКЦ закликають виборців відповідально обирати і голосувати, а політиків – дотримуватися християнських цінностей. Зараз в Україні тривають передвиборчі перегони. І в той період, коли кандидати у президенти змагаються за прихильність українців, глава УГКЦ Блаженніший Святослав разом з єпископами УГКЦ видав Пам’ятку для виборця-християнина та Пам’ятку політика-християнина. Владики УГКЦ наголошують на тому, що кожному громадянинові варто усвідомлювати свій обов’язок щодо участі в суспільно-політичному житті Батьківщини. Ба більше, сприймати його як невід’ємну частину власного християнського покликання. Адже через таку участь ми виявляємо турботу про спільне благо свого суспільства і робимо внесок у його розбудову. В Пам’ятці владики Церкви додають, що задля досягнення поставлених цілей політики повинні зобов’язатися «не зловживати владою, керуючись корисливими мотивами та намагаючись задовольнити будь-чиї приватні чи корпоративні інтереси коштом спільного добра».

Львівський музей представив у Тернополі виставку, присвячену митрополитові підпільної УГКЦ Володимирові Стернюку. 12 лютого в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку фондових матеріалів Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького «Митрополит Володимир Стернюк – «Татуньо» підпільної Церкви». Експозицію, яка тривала з 12 лютого по 8 березня, урочисто відкрили керівництво музею та синкел у справах мирян Тернопільсько-Зборівської архиєпархії отець-митрат Андрій-Іван Говера. Цікаво, що власне він отримав єрейські свячення з рук митрополита Стернюка. Організувати цю зустріч із життєвим і творчим шляхом блаженної пам’яті владики Володимира вдалося завдяки зусиллям отця Севастіяна Дмитруха (храм священномученика Климентія Шептицького, Львів), реставраторам Ірині Гірній та Юрію Ткачеві, працівникам Музею Митрополита Андрея Шептицького, та Оксані Децик.

Команда братів-семінаристів Київської Трьохсвятительської духовної семінарії (КТДС) посіла почесне друге місце на Всеукраїнському студентському турнірі з філософії. 14 і 15 лютого в стінах Київського університету імені Бориса Грінченка тривав Всеукраїнський студентський турнір із філософії. В змаганні взяли участь 24 команди, які представляли навчальні заклади з усіх куточків України. Вони були поділені на Першу лігу (8 команд) та Другу лігу (16 команд). До складу команди КТДС «Софія» ввійшли брати Іван Гавриляк (ІV курс), Гліб Улішак (ІІ курс) та Любомир Дмитришин (І курс). Семінарійна команда показала високий рівень і потрапила до фіналу змагань. У фіналі турніру порушувалися як надсучасні питання транзитивного суспільства, так і вічні питання людського буття. В підсумку команда семінарії розділила друге місце з Київським університетом імені Бориса Грінченка, перше місце посів Харківський університет імені Василя Каразіна. Брати-семінаристи вже не перший раз беруть участь у подібних подіях. Торік Київська семінарія посіла четверте місце на студентському турнірі з історії, а вперше семінаристи змагалися у філософському турнірі в 2017 році.

Священики Коломийської та Чернівецької єпархій зустрілися задля впровадження соціального служіння у парафіях. 5 лютого у БФ «Карітас-Коломия» відбулася зустріч священиків, готових активізувати соціальне служіння в своїх парафіях. Захід відбувся у рамках реалізації проекту «Підвищення рівня соціальної відповідальності парафій та їх участі в житті громад на місцевому рівні», що стартував восени 2017-го. Він має на меті активізувати соціальне служіння в українських греко-католицьких парафіях через навчальні програми для парафіян і духовенства, підтримку малих грантових пропозицій та активний медійний супровід. У рамках навчання фахівець для роботи з молоддю із особливими потребами Оксана Мельник розповіла про «Базовий проект для розбудови структур самодопомоги для людей з вадами розвитку і для організації консультацій методом «неповносправні та їхні батьки консультують неповносправних» у Коломиї та Чернівцях у Західній Україні» та запросила присутніх до співпраці. Патронат проекту здійснює Відділ соціального служіння Патріаршої курії УГКЦ. Діяльність відбувається за міжнародної фінансової підтримки, яку надають Renovabis, CRS та CNEWA Canada.

31 січня у Митрополичих палатах Національного заповідника «Софія Київська» відбулася Міжнародна експертна конференція «Юрисдикційний статус Київської православної митрополії в 1686 році: богослов’я, канонічне право та культурно-історичний контекст». Участь у події взяли понад 20 дослідників, серед яких історики з Оксфорда і Парижа, а також представники академічних середовищ Києва, Львова, Стамбула та Санкт-Петербурга. Конференція співорганізована декількома громадськими та науковими інституціями Києва. Це Відділення релігієзнавства Інституту філософії, Інститут історії України НАН України, Київська православна богословська академія, Інститут геополітичного виміру, Відкритий православний університет Святої Софії-Премудрості, Фонд пам’яті Блаженнішого митрополита Мефодія. Також долучилася навчально-дослідницька програма УКУ «Київське християнство». Її представляли радник ректора УКУ, академічний координатор програми «Київське християнство» Мирослав Сеник, декан філософсько-богословського факультету отець-доктор Роман Завійський, проректор УКУ з наукової роботи професор Ігор Скочиляс.

Директори «Карітасів» зі всієї України пройшли тренінг «Стратегічне планування та управління персоналом». Навчання відбувалося в Києві 30 – 31 січня і стало другим таким заходом у рамках ініціативи «Навчальний шлях». Генеральний секретар МБФ «Карітас України» Дзвенислава Чайківська, яка також була на тренінгу, наголосила, що є два аспекти, які переслідують організатори, проводячи такі навчання: «По-перше, ми хочемо дати керівникам основи менеджменту, які необхідні їм для управління. Звичайно, наші директори мають величезний досвід – як життєвий, так і досвід служіння. Але оскільки «Карітас» претендує бути основним гравцем, спільним з державою, із надання послуг, то нам треба мати дуже чіткі знання і розуміння того, як функціонує система, яких правил ми повинні дотримуватися і в яких умовах ми працюємо. По-друге, «Карітас України» – це не лише національний офіс, це вся структура загалом у державі. І дуже важливо, щоб ми всі діяли синхронно на одному рівні та ідентифікували себе як єдину команду. Хочу подякувати нашим донорам та спонсорам, що допомогли нам запустити цей процес! Думаю, на цьому ми не будемо зупинятися, а й надалі розширюватимемо свої знання».

Блаженніший Святослав прийняв делегацію Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви в Україні. 29 січня глава УГКЦ у патріаршій резиденції зустрівся з делегацією Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви в Україні. У зустрічі взяли участь новообраний єпископ НЄЛЦ в Україні Павло Шварц і настоятель кірхи святої Катерини в Києві пастор Матіас Лазі. Від УГКЦ на зустрічі був протоєрей Ігор Шабан, голова Комісії УГКЦ з міжконфесійних та міжрелігійних відносин. Вітаючи гостей, Блаженніший Святослав зазначив, що Українська Греко-Католицька Церква намагається будувати щирі та відкриті взаємини з усіма християнами. Відтак єпископ Шварц, зробивши невеликий екскурс в історію становлення Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви в Україні за останні 27 років, розповів про її сьогоднішній стан і можливості співпраці. Однією з тем розмови було визначення можливих шляхів співпраці між Церквами. Мовиться насамперед про розвиток соціального напрямку та інтелектуальну працю над популяризацією обміну богословськими думками та досвідом.

Майже 40 учнів зі сходу України взяли участь у таборі «Різдвяне коло» Самбірсько-Дрогобицької єпархії. Табір відбувся у реколекційно-просвітницькому центрі «Еммануїл», що в Дрогобичі, і тривав із 16 по 23 січня. Вже другий рік поспіль, беручи участь у таборі, діти готують різдвяне дійство. Цього року всі учасники перетворилися на традиційних українських колядників. Вони підготували не лише віншування та побажання, а й вивчили старовинні лемківські коляди. Це дійство діти показали на фестивалі вертепів у Дрогобичі. Разом зі всіма учасниками пройшли ходою вулицями міста, а опісля виступили на головній сцені фестивалю. Приймали колядників із Авдіївки та Станично-Луганського району і в Патріаршій курії УГКЦ у Львові та Українському католицькому університеті. В таборі діти мали змогу спілкуватися з єпископом-помічником Стрийської єпархії УГКЦ Богданом Манишиним. У своїй розмові з учасниками владика зачепив актуальні для підлітків теми: почуття та емоції, стосунки, пошуки себе та свого шляху в житті. Родзинкою табору стало святкування 100-річчя Соборності України. Діти відзначили його, піднімаючись у небо на величезній повітряній кулі.

Поділитися:

Популярні статті