(Власна кор.) Дня 13-го травня ц. p., Преосв. Владика Кир Іван на запрошення Парляментарного Комітету, який досліджує збереження людських прав в Совєтському Союзі, давав інформації про переслідування віри в Україні.
Предсідником цієї сесії був сенатор Вілдон а крім того були: сенатор Джакобі, сен. Добі і секретар Ц. Г. Дакер. Це була публічна сесія і кожний мав право бути присутний, але тому, що це не було загально відомим, то було тільки 3 українців.
Цей Комітет був створений при Комітеті для заграничних справ і оборони Австралії у вересні мин. року, зразу для дослідження положення жидів у Сов. Союзі, чи там переслідують їхню расу, їхню віру, чи є дискримінація, чи можуть свобідно емігрувати. Відтак місяць пізніше цей Комітет поширено на дослідження збереження людських прав взагалі, головно маючи на увазі Гелсіньську Деклярацію про права людини.
Жиди дуже пильнують цього Комітету і вже кількох жидів, які недавно еміґрували з СССР складали там свої зізнання та інформації і передали стоси матеріялу про це переслідування і трудности, які вони мають в СССР. Якраз того дня, безпосередно перед нашим Владикою зізнавав Р. Гут, голова Центрального Комітету для Жидів з СССР і предложив своє об’ємисте внесення — це вже дев’яте з черги.
Ціль того Комітету є зібрати повні інформації про переслідування різних національностей в СССР, переслідування релігій чи поодиноких людей за їхні національні, релігійні чи соціяльні переконання, таких як прим. В. Мороз, Сергієнко, Лукіяненко, О. Тереля, о. Романюк і тоді австралійський уряд мав би підставу ставати в обороні переслідуваних чи на терені Об’єднаних Націй, і різних Комітетах, дипломатичною дорогою чи навіть економічними санкціями. Сьогодні вже немає сумніву, що публічна опінія, а головно економічні санкції, мають великий вплив на полекшення долі переслідуваних в СССР. Жидівська проблема це ясно показала.
З української сторони дотепер тільки недавно подав дуже важні інформації Леонід Плющ. Владика Іван у своїй інформації про переслідування віри в Україні сказав, що головна причина переслідування це російський імперіялізм, а тепер ще долучився воюючий атеїзм, який є невід’ємною частиною комунізму. Навіть теперішний російський імперіялізм уживає Російську Православну Церкву для русифікаційних цілей головно в Україні, Білорусії, Грузії. Тому комуністичний режим, при помочі московського патріярхату переслідував і остаточно в pp. 1928-32 знищив УАПЦ хоч вона православна, але вона не хоче бути залежна від московського патріярха.
Найліпшим доказом цього є Українська Католицька Церква, яку Москва вже 200 літ безпощадно переслідує і нищить. Довше Владика затримався над нищенням і переслідуванням УКЦеркви від 1946 р. Все ж таки мимо 33-літнього страшного переслідування УКЦерква існує в катакомбах, є священики, єпископи, є молоді священики, які обслуговують вірних, а ті знова підтримують своїх священиків — заявив Владика.
В останній частині Владика вказав на деякі трудности, що ми австралійські громадяни маємо, через несправедливі совітські закони чи звичайні адміністративні зарядження, як напр. цензура листів, заборона висилати св. Письмо чи молитовники, дуже високі митні оплати при висилці пакунків і т. п.
До свого внесення Владика долучив деяку літературу.
Владика закінчив внесення зверненням, що австралійський уряд повинен вимагати від совєтського уряду, щоб цей зберігав міжнародні закони про права людини, щоб заперестав переслідувати УКЦеркву, щоб привернув їй правне існування.
Предсідник сесії сен. Вілдон поставив ряд питань, щоб уточнити інформації і про Укр. Кат. Церкву, про переслідування, про теперішний стан. Знова сен. Добі більше інтересувався справами т. зв. східньої політики Ватикану та різними аспектами антисемітизму в Совітах.
Церква і життя, Австралія, 4 червня 1978