Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Уздовж Тихого океану. Нью-Вестмінстерська єпархія, Канада

Дві найзахідніші провінції Канади, які розкинулися вздовж Тихоокеанського узбережжя, – Юкон і Британська Колумбія вже трохи більше, ніж півстоліття (з 1974 року), становлять територію НьюВестмінстерської єпархії УГКЦ. З цими землями пов’язані терміни «клондайк» і «золота лихоманка», адже саме тут течуть великі ріки, які колись так приваблювали золотошукачів з усього світу. До речі, чи не тому етнічний склад, принаймні Британської Колумбії (Юкон надто малочисельний, аби брати до уваги подібний показник цієї провінції), є найстрокатішим у всій Канаді. Українці ж в обох провінціях представлені таким співвідношенням: Британська Колумбія – майже п’ять відсотків населення (близько 200 тисяч осіб з понад чотирьох мільйонів жителів), Юкон – трішки більше п’яти відсотків (півтори тисячі мешканців), враховуючи те, що населення всієї провінції – всього 30 тисяч осіб.

На початку 30-их років минулого століття обидві західні провінції Канади мали найменшу (після Нової Шотландії) кількість грекокатолицьких парафій – лише три – і належали до єдиного на той час Апостольського екзархату Західної Канади з осідком у Вінніпезі. Згодом, у 1951 році, Західний екзархат розділили на Едмонтонську та Вінніпезьку єпархії, а 27 червня 1974-го з Едмонтонської виокремили Нью-Вестмінстерську єпархію, яку очолив владика Ісидор-Єронім Химій, ЧСВВ. Після нього з 1992 року єпархом був владика Сиверіан-Степан Якимишин, ЧСВВ, який сьогодні є емеритом (цього року владика Сиверіан святкує свій 85-ий ювілей, 70-ту річницю вступу до монастиря, 60-ту річницю священичих свячень і 20-ту річницю єпископської хіротонії), а з 2007 року на чолі єпархії перебуває преосвященний Кеннет Новаківський.

Ми попросили владику Кеннета розповісти про особливості його єпархії.

«Єпархія Нью-Вестмінстера – наймолодша з усіх адміністративних одиниць Північної Америки. Вона є в одному з найкрасивіших і найменш урбанізованих місць у світі. Складається з областей замерзлої півночі Канади, а також із сотень кілометрів незайманої берегової лінії Тихого океану, високих гірських хребтів та великої кількості земель сільськогосподарського призначення.

У нас є парафії на Тихоокеанських островах і парафії в третьому за величиною місті Канади Ванкувері, що на західному узбережжі країни. Є парафії й у гірських районах Британської Колумбії. НьюВестмінстерська єпархія охоплює величезну територію: відстань між більшістю наших парафій чимала – п’ять-шість годин їзди автівкою. Але я стараюся відвідувати ці парафії кілька разів на рік, щоб налагоджувати особистий контакт із більшістю вірних.

Ми, без сумніву, є найменшою єпархією щодо кількості парафій – маємо їх лише дванадцять, а з духовенства у нас дев’ять єпархіальних священиків, два єромонахи-василіяни і один єзуїт. Середній вік нашого духовенства – близько 36 років, але попри досить молодий вік отці мають ґрунтовну освітню базу і душпастирську формацію. Семеро наших священиків народилися в Україні і прибули для служіння в нашу єпархію упродовж останнього десятиліття. Один із них народився в Польщі, а до Канади приїхав з батьками ще підлітком. Троє інших – канадці, ще один – бразилець. Також у єпархії при катедральному соборі Пресвятої Євхаристії працюють дві сестри-служебниці.

Наша катедральна парафія, єпархіальна Українська католицька жіноча ліга і наші молодіжні групи відіграють життєво важливу роль для всієї єпархії. Активних, заангажованих у релігійне життя мирян маємо менш ніж тисячу, а кілька тисяч інших, які ідентифікують себе українцями-католиками, рідко ходять на богослужіння.

Наша єпархія часто стикається з фінансовими проблемами, оскільки частина парафій не можуть себе самостійно утримувати. Проте ми намагаємося з усіх сил знайти шляхи для того, аби вони залишалися відкритими і були маяками світла для тих, що хочуть знайти Господа».

Поділитися:

Популярні статті