Назарет» – це загальноцерковний реабілітаційний центр (ЗРЦ) УГКЦ для узалежнених осіб від алкоголю, наркотиків та ігроманії.
Наш центр заснований навесні 2004 року на базі колишньої військової частини поблизу Дрогобича за ініціативи отця Ігоря Козанкевича і небайдужих людей. Наша місія як команди – промоція тверезості, покращення якості життя узалежнених та їхніх родин.
Сьогодні реабілітацію в центрі проходять близько 90 осіб з цілої України, серед них ветерани АТО/ООС та жінки з малими дітьми. Центр «відкритий». Це означає, що ми допомагаємо лише тим особам, які прагнуть вийти з пастки залежності або принаймні погоджуються спробувати. Ми не приймаємо осіб проти їхньої волі. Щоби до нас потрапити, потрібно мати дві довідки: про відсутність відкритої форми туберкульозу і шкірних захворювань, які передаються побутовим шляхом. За потреби організовуємо детоксикацію – очищення. Наше завдання полягає у тому, щоб узалежнені, які закінчують реабілітацію, «народилися з Висоти» і не лише самі були щасливі, а служили для протверезіння інших. Програма довгострокова і передбачає переміну думання, бо «старе» думання привело їх у безвихідь. Часових рамок реабілітації немає, все залежить від особи, яка відкривається і готова до змін. Окрім індивідуальної та групової терапії, в «Назареті» впроваджують програму здорового харчування, фізичного розвитку, тверезого відпочинку та навики відповідальності й нових професій. Уся атмосфера тут просякнута християнськими цінностями і духовним зростання. Паралельно працюємо з рідними: діють групи для співзалежних, триває інформування про те, чим є залежність, здійснюється підтримка у виході з образ та відчаю. Програма постійно вдосконалюється завдяки використанню досвіду і найновіших світових досягнень у цій сфері.
Допоміжні пріоритети
«Назарет» – це спасіння для тих, що вже втратили надію на одужання. На одужання, тому що узалежнення – це захворювання, яке потребує лікування, як і будь-яке інше. Занедбування чи зволікання з цим призводить до трагічних наслідків. Тому наша головна мета, як благодійного фонду «Назарет», так і реабілітаційного центру «Назарет», це запобігання узалежненням, надання допомоги соціально незабезпеченим особам, узалежненим від наркотиків, алкоголю, особам з ВІЛ/СНІД, хворим на туберкульоз, бездомним і членам їхніх родин, а віднедавна ще й кредитозалежним, незалежно від національності, віросповідання чи політичних поглядів.
Консультування, реабілітація, ресоціалізація, життя в терапевтичній спільноті, духовне відродження і трудотерапія – ось ті пріоритети, які допомагають людям у «Назареті» поступово позбуватися своїх залежностей.
Стаціонарна реабілітація осіб, залежних від алкоголю, наркотиків, азартних ігор і тих, що мають кредитозалежність, ґрунтується у нас на відомій американській програмі «12 кроків», яку ефективно застосовують по всьому світу. Це, зокрема, участь у терапевтичній спільноті, духовне зростання, індивідуальна та групова терапія, арттерапія, трудова терапія, альтернативні способи відпочинку без алкоголю і наркотиків (маємо дві секції з боксу та футболу, які ведуть професійні тренери), праця з почуттями, робота зі співузалежненими (родичі узалежнених осіб). Центр забезпечує проживанням, харчуванням і речами нагальної потреби (одяг, засоби гігієни тощо).
У 2010 році «Назарет» здобув статус першого загальноцерковного реабілітаційного центру в УГКЦ і визнаний одним із найкращих реабілітаційних центрів в Україні.
Людська драма і перше жіноче відділення
У 2020 році в нашому реабілітаційному центрі почало функціонувати жіноче відділення. Поки що це єдиний з небагатьох центрів, де проходять реабілітацію узалежнені, найчастіше самотні жінки з неповнолітніми дітьми. В Україні більшість таких центрів забезпечує реабілітацію лише чоловікам. Поштовхом для відкриття жіночого відділення стало розуміння безвиході життєвої ситуації багатьох матерів.
Якось до отця Ігоря Козанкевича, директора регіонального «Карітасу», зателефонував голова однієї селищної ради і попросив урятувати місцеву мешканку та її дітей. Жінка проживала з ними сама та зловживала спиртним, і ніхто не міг цьому зарадити. Діти були занедбані й потребували материнської уваги, турботи. Їх було четверо, всі дошкільного віку. Через недбальство, спричинене алкоголем, найменша дитина померла. Матір не справлялася зі своєю залежністю та, відповідно, занедбувала свої прямі обов’язки. Діти майже завжди залишалися без нагляду, голодні й брудні… Так тривало б і далі, тож потрібно було рятувати і матір, і дітей: її – від алкоголю, їх – від покинутості. Тому керівництво села вирішило негайно помістити жінку в реабілітаційний центр, та виявилося, що це непросто. Звісно, узалежнену жінку наш «Назарет» прийняв би охоче, але що робити з дітьми?! Родичів чи друзів, у яких на період проходження реабілітації можна було б залишити малечу, в неї не було. Це з одного боку. А з другого – тоді жоден реабілітаційний центр не приймав узалежнених жінок з малолітніми дітьми на реабілітацію. Не було часу щось вигадувати, бо страждали невинні, причому матір вже була готова лікуватися від залежності, лиш би врятувати дітей від сирітства і самій бути спасенною. Тому діяти потрібно було негайно.
Сімейство це завдяки стараннями отця Ігоря поселили в «Назареті». Спочатку в окрему кімнату, згодом – у спеціально обладнане приміщення для узалежнених матерів із дітьми.
Зараз жіноче відділення нашого реабілітаційного центру може прийняти до 16 матерів з дітьми і забезпечити кожну з них із синами та доньками окремою кімнатою. Сюди входять жінки з неповнолітніми дітьми та алкогольною, наркотичною залежністю, серед яких є і жертви домашнього насильства, і особи, які втратили житло та опинилися на вулиці.
Жінки з дітьми, що перебувають у складній життєвій ситуації, потрапляють до нас хворі, занедбані, без засобів і сил до життя. Програма реабілітації й ресоціалізації у них поєднана з набуттям навиків догляду неповнолітніх дітей. Така практика лікування узалежнених жінок із дітьми є першою та єдиною в Україні!
Малі діти, які перебувають разом зі своїми матерями в «Назареті», мають потребу в належному розвитку, навчанні та вихованні. Наш центр спільно з благодійним фондом «Назарет» і регіональним благодійним фондом «Карітас» спробували розв’язати й цю проблему. Нам вдалося влаштувати дітей у дошкільні та шкільні заклади освіти в Дрогобичі, що за 12 кілометрів від місця розташування самого реабілітаційного центру. В нас, окрім реабілітації, жінки вчаться бути дбайливими матерями. Щоби виховання дітей не стало на заваді процесу реабілітації, а діти не відчували браку материнського тепла і розуміння, ми пропонуємо їм безпечне перебування в реабілітаційному центрі та пересування за його межами. Для цього налагодили щоденний трансфер дітей до освітніх та медичних закладів, державних установ та установ місцевого самоврядування.
Плани реабілітаційного центру
Як уже згадувалося, державних реабілітаційних центрів в Україні немає, а статистика узалежнених вражає. Наша країна посідає одне з перших місць у світі за кількістю вживання алкоголю: у перерахунку спожитого спиртного на чистий спирт на одну дорослу особу припадає 16 літрів. Виродження нації починається при вживанні від шести до восьми літрів… За дослідженнями Всесвітньої організації здоров’я, 20% українців вживають спиртне у кількостях, що набагато перевищують норму – до двох літрів спирту на рік на дорослу особу. В Україні є до одного мільйона людей, які страждають від алкогольної залежності. Сюди ще слід додати наркотичну та ігрову залежності. Статистика молодіжного алкоголізму, наркоманії, ігроманії постійно зростає. Зловживання спиртним, яке призводить до формування залежності, починається в ранньому віці і до 18 років стає повсякденною нормою. Найстрашніше, коли узалежненими є матері, які мають неповнолітніх дітей. Як бачимо, потреба порятунку людей, тобто реабілітації, нагальна.
Завдяки успішній реалізації нашого проєкту «Реабілітаційний центр «Назарет» – нове життя без залежностей» будуть створенні належні умови харчування у ЗРЦ, оскільки вже зараз існує потреба в розширенні приміщення наявної кухні-їдальні та забезпеченні більшої кількості реабілітантів належними умовами харчування. Тепер це вже проблема як для осіб, що проходять реабілітацію (їх є близько 90), так і для працівників центру (їх є 24). Другі працюють позмінно в режимі 24/7. Проєкт обіцяє розв’язати згадану проблему, що дозволить забезпечити можливість реабілітації більшої кількості охочих узалежнених осіб.
Працівники реабілітаційного центру «Назарет» та благодійного фонду «Назарет» – це команда професіоналів психологів, психотерапевтів, духівників і консультантів із багаторічним досвідом роботи. Попри програму реабілітації узалежнення, наші спеціалісти дбають про якісне проходження лікування реабілітантів та зведення до мінімуму кількості рецидивів своїх випускників. Рецидиви, на жаль, трапляються… Також працівники щодня докладають максимум зусиль, аби жодна дитина, яка проживає в «Назареті» у час проходження реабілітації своєї мами, не почувалася ізольованою, позбавленою права на навчання і спілкування з ровесниками та отримувала кваліфіковані медичні послуги.
Ознайомитися з нашим проєктом і долучитися до збору коштів на підтримку реабілітаційного центру «Назарет» може кожен охочий онлайн. За сприяння «Львівської освітньої фундації» ця інформація розміщена на краудфандинговій онлайн-платформі «Спільнокошт».
Відділення у Дрогобичі, Києві та Львові
Наші відділення амбулаторної реабілітації з узалежненими діють у Львові, Києві та Дрогобичі. Там ми працюємо із залежними особами та співмешканцями в режимі онлайн і офлайн. Наразі в амбулаторній програмі бере участь 31 особа: і чоловіки, і жінки.
У Львові наші спеціалісти працюють з людьми, які тривалий час проживають або проживали з узалежненою особою, відчули на собі всі прояви хвороби залежності, через що мають негативні наслідки, які відобразилися на особистому житті. Тепер у цій програмі перебувають 24 особи. Це наш Центр підтримки сімей, які постраждали від залежності близької людини. Його завдання наступні:
- Ознайомити та поінформувати клієнта про залежність як хворобу.
- Скерувати на реабілітацію узалежнену особу з сім’ї або навчити співузалежнених, як можна мотивувати людину до проходження реабілітації.
- Надати психологічний пакет підтримки, скерувати співузалежнену особу до психолога та на проходження амбулаторної програми для співузалежнених.
- Надати психологічну підтримку дітям.
- Надати гуманітарну допомогу.
- Надати необхідну юридичну допомогу.
- Надати необхідний соціальний супровід.
- Допомогти клієнту налагодити контакт із Богом та з оточенням.
Консультації, ресоціалізація, профілактика
Крім того, в нас працює телефонна довідкова служба з питань наркоманії та алкогольної залежності. Вона передбачає денне та нічне консультування людей в Україні й за кордоном, включаючи дітей, які входять до групи ризику.
Фахівці реабілітаційного центру провадять активну роботу за програмою ресоціалізації людей, які проходили реабілітаційну програму від узалежнень у «Назареті» чи в інших реабілітаційних центрах, а також для колишніх ув’язнених, які не готові повернутися до життєвих обставин, де вони починали вживати наркотики, алкоголь чи скоїли злочин.
Ми проводимо профілактичну роботу серед дітей та молоді для запобігання залежності від наркотиків і алкоголю, зокрема тренінги в школах щодо небезпеки вживання спиртного і наркотичних речовин для учнів 8 – 11 класів. Організовуємо табори і вікенди, спрямовані на розвиток здорового способу життя дітей та молоді. Готуємо і навчаємо фахівців інших реабілітаційних центрів України. А ще «Назарет» є практичною базою для українських університетів, зокрема Національного університету «Львівська політехніка», Українського католицького університету, Дрогобицького державного педагогічного університету.
На базі реабілітаційного центру ми реалізували спільний проєкт міністерства охорони здоров’я Польщі та Державної служби України з контролю за наркотиками Кабінету міністрів України. Це були професійні курси і викладання ефективних методів реабілітації узалежнених для професіоналів, які вже працюють у сфері допомоги наркозалежним, та для людей із різних куточків України, які планують працювати в цій сфері. Разом з трьома українськими університетами ми провели загальне дослідження залежності серед дітей в Україні.
Адвокація – це ще одне завдання реабілітаційного центру. Ми співпрацюємо з урядом та університетами для того, щоб зробити можливою підготовку фахівців для роботи з узалежненими в Україні. Із вересня 2020 року спільно з УКУ відкрили перший клас на базі практики.
Проводимо інформаційно-просвітницьку роботу щодо надання реабілітаційних послуг у медустановах, наркологічних диспансерах, групах анонімних алкоголіків та анонімних наркоманів. Працюємо із сім’ями узалежнених, які вже лікуються, і тими, що ще не вмотивовані до цього. Допомагаємо особам, які хочуть отримати реабілітацію, обстежитися на наявність ВІЛ, туберкульозу та інших інфекційних захворювань. Також допомагаємо людям поновити втрачені документи.
Завжди приємно усвідомлювати, що хоч одна «узалежнена душа» стала спасенною, позбулася залежностей. Це розуміння щонайкраще мотивує нас – команду фахівців реабілітаційного центру «Назарет» та однойменного благодійного фонду – розвиватися й досягати нових висот у протидії узалежненню задля блага інших.
Цього року наш реабілітаційний центр святкує 17 років своєї діяльності – спільної праці всіх нас заради спасіння заблудлих і зболілих душ на Славу Божу! І навіть якби ми допомогли лиш одній-єдиній узалежненій особі стати на шлях тверезіння, це означатиме, що ми працювали 17 років недарма.
Запрошуємо всіх на віртуальну екскурсію «Назаретом»! Для цього треба перейти за посиланням на нашу інтернет-сторінку: https://nazaret.net.ua.
Олеся Монастирська