Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором
Катедральний храм Бучацької єпархії - собор верховних апостолів Петра і Павла у м. Чорткові

Бучацька єпархія – Західне Поділля і земля стародавніх пам’яток

Борщів, Гусятин, Заліщики, Копичинці, Підгайці, Монастириська… Ці містечка сьогодні є центрами окремих протопресвітератів Бучацької єпархії. Історія кожного з них разом з історією головних міст єпархії – Бучача і Чорткова є частинкою історії практично всіх найважливіших подій від часів Київської Русі донині. Ці міста є музеями просто неба, бо надзвичайно багаті на архітектурні пам’ятки, пам’ятки духовності і культури, історії і природи. Мабуть, ніде більше в Україні ви не знайдете такої концентрації залишків трипільських поселень, замків, синагог та давніх храмів різних християнських конфесій, як у південній частині Західного Поділля, яке одночасно є територією Бучацької єпархії.

На притоці Дністра, річці Серет, стоїть давнє місто Чортків, другий за кількістю жителів населений пункт Тернопільської області. Чортків тепер є катедральним містом Бучацької єпархії, якій 21 жовтня цього року виповниться 15 років. Бучацька єпархія утворена шляхом виокремлення з території Тернопільсько-Зборівської єпархії і є складовою частиною Тернопільської митрополії УГКЦ. Заснували її влітку 2000 року під час проведення Синоду єпископів УГКЦ в Бучачі. Тоді ж єпархом призначили василіянина Іринея Білика. Очолював єпархію владика Іриней до 2007 року. Після нього опікувався Бучацькою єпархією отець Дмитро Григорак, Апостольський адміністратор ad nutum Sanctae Sedis. Влітку 2011 року його призначили правлячим єпископом, а 18 вересня того ж року в катедральному соборі святих апостолів Петра і Павла міста Чортків відбулася єпископська хіротонія владики Димитрія. Єпископські свячення він прийняв з рук глави УГКЦ Блаженнішого Святослава Шевчука. Співсвятителями були єпископ Василій Семенюк, владика Тернопільсько-Зборівської єпархії, та владика Софрон Мудрий, ЧСВВ, єпископ-емерит Івано-Франківської єпархії.

Сьогодні Бучацька єпархія об’єднує 15 протопресвітератів із майже 340 парафіями, які обслуговують 180 священиків. Також у межах єпархії діють три чоловічі та три жіночі монастирі.

В самому Бучачі при монастирі отців-василіян на початку 90-их відновили монастирський навчальний заклад, тепер він діє як Бучацький колегіум імені святого Йосафата і є духовно-освітнім центром УГКЦ. Колегіум був першою такою навчальною структурою в нашій Церкві після її виходу з підпілля.

Школу при Бучацькому монастирі заклали в 1745 році шляхтичі Стефан та Йоанна Потоцькі. Їхній син Микола-Василь Потоцький забезпечив стипендії для учнів і дав гроші на будівництво нових мурованих приміщень, які збереглися донині.

Монастир став центром освітньої діяльності в Бучачі: спочатку тут діяла школа-інтернат для дітей з бідних родин, проводили теологічні курси для діючих священиків, а потім вона була реорганізована в гімназію. 1911 року тут відкрили місійний інститут імені святого Йосафата, який з перервами (1914 – 1918 рр. , 1940 – 1943 рр. ) діяв до 1944 року.

Сьогодні в Бучацькому колегіумі навчаються понад сто хлопців з різних куточків України.

У ще одній давній василіянській обителі, яка розкинулася на пагорбах мальовничого стародавнього села Улашківці, вірні поклоняються двом чудотворним іконам – святого Івана Хрестителя (XIV ст. ) і Матері Божої (XVІІ ст. ), яка правдоподібно є однією з найстаріших копій Белзької ікони Пресвятої Богородиці.

У Чорткові, кафедральному місті Бучацької єпархії, з початку 1992 року діє дяківсько-катехитична академія імені священномученика Григорія Хомишина, у якій вчаться на дяків, регентів, катехитів незалежно від конфесійної приналежності.

З благословення правлячого архиєрея Бучацької єпархії Кир Дмитра Григорака в її лоні активно діє і розвивається Рух Віднови в Святому Дусі, що має осередки в Чорткові і Бучачі та налічує кілька спільнот, котрі збираються на щотижневі молитовні зустрічі, на яких читають та розважають над Словом Божим, практикують молитви прославлення, молитву Тезе тощо.

Активні й сформовані учасники Руху Віднови в Святому Дусі організовують і проводять різноманітні євангелізаційні заходи, акції, які поширюються по всій єпархії і не тільки. Йдеться про біблійні вишколи для аніматорів біблійних групок та мирян, які хочуть читати та розважати над Словом Божим; євангелізацію людей на вулицях; проведення євангелізаційно-катехитичних наук для школярів і студентів; організацію та проведення різноманітних таборів для дітей і підлітків (як виїзних під назвою «Оазис», так і на парафіях під назвою «Веселі канікули з Богом»); участь у проведенні парафіяльних реколекцій, донесення Слова Божого особам, які проживають в будинку для літніх людей «Карітас»; допомогу в госпісному служінні хворим; заняття з інвалідами дитинства; проведення євангелізаційних концертів, молодіжних і дитячих фестивалів.

На базі єпархіального управління двічі на рік влаштовують зустрічі духівників та лідерів усіх харизматичних спільнот УГКЦ, які проводить Бучацький єпарх. На цих зустрічах владика доносить слово Церкви до учасників Руху Віднови в Святому Дусі, а також обговорюються різні питання, які стосуються діяльності, формації і розвитку харизматичних спільнот.

Поділитися:

Популярні статті