У першу неділю листопада 2018 р., заходами «Комітету Приятелів УКУ» з Нью-Йорку й «Українською Католицькою Освітньою Фундацією» із Чікаґо відбулася, святочна трапеза подвижників УКУ: 4 листопада учасники події зібралися у «Палас Готелі».
Отож на зорі незалежності у городі Лева, на згарищаx Радянського Союзу з’явився вогник УКУ. Воскресала мрія великого Митрополита Слуги Божого Андрея. Спершу цю благородну мрію здійснив Ісповідник Віри, 18-літній каторжник Кремля, Києво-Галицький Митрополит Блаженніший Йосиф, оснувавши Український Католицький Університет у центрі Христової Церкви – Римі. Інституцію освятив Святіший Отець Папа Павло VІ у 1969 р. А на початку 1990-х вихованці Патріярха Йосифа о. д-р Михайло Димид, д-р Борис Ґудзяк (ще як доктор) та інші розважно і поступово утверджували ідею встановлення УКУ у Львові. Д-р Борис Ґудзяк розпочав справу заснуванням Інституту Історії Церкви для збирання усної історії катакомбної УКЦерви і відновленням Богословської Академії при вулиці Свєнціцького, але із завбачливим планом заснування УКУ в Україні. Праця в цьому напрямку тривала, і під час величавого паломництва Україною у 2001 р. Святійший Отець Папа Іван Павло ІІ посвятив наріжний камінь під будову університету.
З того часу постало і красиво вписалось у панораму Львова окреме містечко УКУ. Це можна назвати Божим чудом. За Господнім благословенням і допомогою для університету зібрано понад 60 мільйонів доларів. Це були великі пожертви приятелів-чужинців, українців, української діаспори, Апостольської Столиці.
Споруди УКУ заповнено глибоким науково-богословським змістом, що знайшло загальне міжнародне визнання. У цих богоугодних дерзаннях є видимий вклад українських жінок, можна сказати жінок «Мироносиць», які не думали хто їм відвалить камінь, але безперебійно утверджували дію УКУ, ставали студентками богослов’я і відданими працівницями. Серед багатьох таких «мироносиць», які були провідними, слід назвати Ольгу Зарічинську і Наталію Климовську. Від ранньої зорі постання УКУ вони допомагали у його постійному закріплені і далі продовжують цю працю.
У ключі допомоги університету відбулась і цьогорічна зустріч подвижників УКУ в «Паляс Готелі» при численній участі громади – понад 220 осіб, при участі о. ректора Богдана Праха і широко відомого визначного науковця Френсіса Фукуями.
Прелюдією до відкриття програми стала товариська зустріч за вином. Запізнавались незнайомі, обіймались давні друзі і приятелі. Вони розмовляли про всіх і все, а зокрема про «ґеніяльних» і чудових онучок й онуків.
Серед присутніх був великий подвижник УКУ о. Майкл Пері – латинського обряду та українського походження, якого парафіяльне приміщення часто стає готелем для гостей УКУ. Він, як і в попередні роки, провів Господню молитву українською мовою і поблагословив Божі дари на столах.
Голова «Української Католицької Освітньої Фундації» Олександр Кузьма теплими словами привітав гостей та учасників. Він уклінно сказав щире дякую за те, що всі відгукнулись на заклик, прийшли піддержати найбільш видиму творчо богословську наукову установу УКУ. Це наша гордість. Сьогодні УКУ стоїть поруч таких богословських університетів, як Інсбрук, Люблін та інші. Згадав промовець і світлу пам’ять члена Комітету Ярославу Рубель, яка недавно переставилась у Божу вічність.
Керму програмою зустрічі перебрав проф. декан Школи громадського здоров’я при Університеті Мерілендського Коледжу Борис Люшняк, який не тільки керував, але й забавляв авдиторію. Після смачного обіду учасники і гості з особливою цікавістю споглядали на двох великих екранах унікальне університетське містечко УКУ з величавим Божим храмом у центрі. Пробігали кадри подій: навчання й розвагове, спортове життя і музично-співуча творчість студентів. Між іншим, студентами УКУ є не тільки католики, але й православні, а також вірні інших конфесій. Вони приїхали з різних куточків України і з-поза кордону. Було цікаво бачити, як справно працює УКУ – згідно з планами високошкільного навчання.
Доктор Френсіс Фукуяма, професор Стенфордського університету, переніс аудиторію у світ науки: ідей, економіки, демократій і політики. Особливо промовець підкреслив, що капітал є підставою розвитку демократій та міжнародної політики людства. В цьому процесі найважливішими є ідеї, які відкривають нові світи, підкреслив проф. Фукуяма. Варто згадати, що цей вчений останній весняний семестр 2018 р. був в Україні й викладав в УКУ. У заключному слові він подав позитивну оцінку університету: перед УКУ успішне майбутнє.
Приємними для учасників події були успішні виступи вокаліста і композитора Павла Табакова зі Львова, як теж вокалістки Ані Косачевич із Нью-Джерзі. Вони виконували сольні пісні і дуети, якими перенесли аудиторію у веселий та безжурний світ мелодій. Прозвучали «Два кольори», «Vivo per let…», «Ти будеш моя», «Водограй», «Я піду в далекі гори», «Червона рута» та інші. Виконавцям довелося навіть на вимогу слухачів заспівати добавок.
Отець д-р Богдан Прах, довголітній ректор УКУ, немов заповняв реальним змістом фільмові кадри, що пробігали на екранах. Все, як у вулику, справно працює, – такою була його головна вістка. Отець-ректор завершив студії богослов’я в університеті ім. Івана Павла ІІ у Любліні – Польща. У вдумливому слові він спершу подякував за всесторонню піддержку, потім розказав, яке є сьогодення студентів на УКУ і підкреслив, що професорський склад університету своїм прикладним щоденним життям впливає на студентів. Центр Митрополита Андрея Шептицького, як відзначив промовець, став візиткою не тільки УКУ, але всього Львова і навіть ширше. Цей осередок об’єднує навчальні й конференційні зали, бібліотеку, виставкову залу, книгарню, кав’ярню та інше. Він став широким майданчиком для обговорення різних суспільно-громадських і політичних подій. Від вересня 2017 року по сьогодні Центр відвідало біля 10 тисяч осіб. Підчас літніх іспитів він був відкритий цілодобово і майже тисяча студентів скористалась такими навчальними ночами. Осібно згадав ректор так звані дні відкритих дверей – дні УКУ.
Підчас зустрічі відбулася «тиха» ліцитація картин. Вона пройшла з успіхом завдяки Анні Шпук-Нікітин та Оксані Васьків. Олександр Кузьма зачитав імена жертводавців. Із названих сум пожертв можна сказати, що жниво було успішне – біля 400 тисяч доларів. Святочну трапезу УКУ завершено молитвою.
Микола Галів