Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Українське церковне мистецтво на виставці у Краківському Центрі української науки і культури

Фундація св. Володимира Хрестителя Київської Руси діє в Кракові вже від 1989 р. Вона була організатором і співорганізатором, а також фундатором багатьох наукових конференцій, присвячених українській історії і духовності. Водночас постійно переводжено ремонт будинку, призначеного для ведення статутової діяльности. Зараз, так би мовити, завершився перший його етап — 5 червня 1992 р. перед відвідувачами відкрилися двері галереї українського мистецтва в Центрі української науки і культури при вулиці Канонічній 15.

Перша виставка, яка тривала до грудня 1992 p., присвячена українському церковному мистецтву — минулого і сучасного.

На виставці експонувалась група 20 ікон та літургійних предметів з недіючих церков біля Любачева, ікону св. Покрови з Горайця та чудотворну ікону Матері Божої з Дитятком з Кормчина, які перейняла під охорону фундація св. Володимира. Ці ікони ХVІ-ХІХ століть представляють різні під оглядом стилю і технології засоби та школи іконографічного мистецтва. На їх прикладі можна дослідити усі етапи реставраторського процесу. Виставку доповнює документація, творена в результаті наукових досліджень під час реставрації, яку ведуть спеціялісти консервації пам’яток мистецтва Ядвіга Стирна і Агата Мамонь, працівники секції охорони і консервації пам’яток української матеріяльної культури при фундації св. Володимира.

Традиції українського і, загально, східнього іконопису творчо продовжує і розвиває світової слави краківський мистець Юрій Новосільський. На виставці можемо знайти добірку його ікон та картин із зображенням церков, які виникли протягом декількох останніх років.

Інший краківський мистець, Тирс Венгринович, у своїй графіці картин намагається зберегти красу церков Лемківщини і Перемишельщини, які часто, після виселення у 1947 p., залишені без опіки і попадають в руїну — багато з показаних церков зараз вже не існує.

Під час відкриття галереї присутніми були не лише представники української і польської інтелігенції та духовенства, але також представники найвищої державної влади України — міністер культури України Лариса Хоролець, представник України у Польщі Теодозій Старак та представник президента України у Львівській області Юрій Зима.

Отже, цей дебют широкої публічної діяльносте краківського Центру української науки і культури, якого частиною є галерея, став подією, помітною не лише для місцевого українського середовища, але і цілої Польщі, повідомленої про цю подію інформаційною програмою польського телебачення «Панорама дня», а також щоденною пресою. Дуже влучно підкреслив її значення публіцист краківського часопису «Тиґоднік Повшехни», пишучи у статті «Україна на Канонічній»: «На наших очах українська культура починає виходити з підпілля і повертає у кровний обіг європейської культури».

Юрій Гаврилюк

Поділитися:

Популярні статті