Свіжий номер

5(505)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Перший святий Собор УАПЦ в Києві

Київ, 5 червня, 1990 (Українська Пресова Агенція)

Відкрився перший Святий Собор Української Автокефальної незалежної Православної Церкви. Зранку, перед початком роботи Собору, тисячі киян та вірних УАПЦ прийшли до найдавнішої християнської святині українського народу — собору Святої Софії і Премудрости Божої, щоб взяти участь в урочистості Літургії, якою у третій день Тройці було освячено акт відродження Української Автокефальної Православної Церкви. Тут впродовж багатьох століть молилися наші предки християни часів Київської Руси, козаки й гетьмани. Тут, після тривалого поневолення української Церкви російським патріярхатом, внаслідок сумнозвісного приєднання українських парафій до Москви 1656 року, у 1920 році знову, немов птах Фенікс з вогню, відродилася національна Церква українського народу — славної пам’яти митрополит Василь Липківський проголосив народження Української Автокефальної Православної Церкви. УАПЦ, що стала мудрим і послідовним пастирем православних християн України, мужньо і самовіддано боролася за піднесення духовности народу, боронила його святу віру, релігійні та національні права і, навіть зазнавши страшних репресій з боку безбожного більшовицького режиму, який замордував у сталінських катівнях митрополита Василя Липківського, тисячі священиків і віруючих, віра народу в свою Церкву не вмерла, не зникла з сердець українських християн. «Сьогодні, — сказав у проповіді після архиєрейського Богослуження архиєпископ Львівський і Волинський, Українська Православна Автокефальна Церква знову воскресла. Давайте ж помолимося, щоб Господь поблагословив наш Святий Собор, а Свята Тройця нехай поведе нас дорогою Правди і Добра і з (нерозбірливо) куш на славу Господа і славу нашого народу». По закінченні Літургії делегати Собору разом із вірними УАПЦ вирушили хресним ходом, піднісши хоругви й ікони з божественним співом під синьо-жовтими українськими прапорами до Республіканського Будинку Кіно. Під час хресного ходу центральними вулицями Києва тисячі киян радісно вітали учасників походу. Урочисто й зворушуюче (…). Багато десятиліть не бачила столиця поневоленої України, у багатьох викликало щирі сльози. Коли хресний хід порівнявся з парком ім. Тараса Шевченка, де височить пам’ятник великому Кобзареві, від делегатів Собору було покладено вінок живих квітів до підніжжя пам’ятника. У залі Республіканського Будинку Кіно, в яку прибуло понад 700 делегатів з усіх областей України та гостей, серед яких було 7 єпископів, більш ніж 200 священиків, розпочав перший всеукраїнський Святий Собор УАПЦ.

Обрано Президію Собору, до якої увійшли:

  • архиєпископ Львівський та Волинський Йоан,
  • єпископ Тернопільський і Бучанський Василь,
  • єпископ Івано-Франківський та Коломийський Андрій,
  • єпископ Чернівецький і Хотинський і всієї Буковини Данило,
  • єпископ Ужгородський і Хустський Володимир,
  • єпископ Рівенський і Луцький Миколай,
  • єпископ Чернігівський і Сумський Роман,

а також почесний член президії отець Методій — єдиний священик УАПЦ, який чудом залишився живий після жахливих більшовицьких репресій проти УАПЦ 30-х років. З привітанням до делегатів Собору звернувся Голова Народнього Руху України народній депутат СРСР Іван Драч. Святий Собор на пропозицію делегатів одностайно обрав архиєпископа Йоана митрополитом з титулом митрополит Львівський і Галицький і проголосив метрополією Львівську катедру свв. апостолів Петра і Павла.

З доповіддю про історію, проблеми та завдання УАПЦ перед делегатами Собору виступив митрополит Львівський і Галицький високопреосвященний Йоан. Святий Собор одноголосно ухвалив рішення, якими знімаються всі стягнення, накладені на високопреосвященнішого Йоана Синодом Російської Православної Церкви, як недійсні й неканонічні. Митрополит Йоан оголосив телеграму, отриману від митрополита Київського і всієї України Мстислава, якому Міністерство закордонних справ СРСР, всупереч правовим нормам, не дало дозволу на в’їзд із США до України, через що владика Мстислав, на жаль, не може взяти участи в роботі Св. Собору. Було також зачитано привітання Соборові від 6-го з’їзду кінематографістів СРСР, від митрополита УПЦ з Канади Василя, від парафіян православних церков з різних міст і сіл України, а також від уряду УHP. До учасників Собору звернувся з промовами та вітаннями відомий борець за права людини в Україні Євген Сверстюк, народні депутати УРСР Сергій Головатий, Юрій Сорочик, член секретаріяту Всеукраїнського православного братерства Андрія Первозванного, заслужений артист України, диктор Українського Радіо Петро Бойко. Затверджено Програму Першого всеукраїн­ського Св. Собору УАПЦ.

Після перерви делегати розпочали обговорення проекту Статуту УАПЦ.

В останню годину вечірнього засідання Святого Собору 5 червня делегати одностайно прийняли ухвалу, яка матиме історичне значення для всесвітнього утвердження авторитету Української Автокефальної Православної Церкви, всього народу України і українців у світі. Перший всеукраїнський Святий Собор Української Автокефальної Православної Церкви одностайно обрав першого за всю історію православного християнства на Україні свого патріярха. Ним став блаженніший митрополит Мстислав (в миру Петро Скрипник), який живе у вигнанні у США. Віднині він носитиме титул патріярха Київського всієї України, митрополита Львівського і Галицького Йоана обрано місцеблюстителем Київського патріяршого престолу.

«Сьогодні епохальна дата в історії Церкви і українського народу, — сказав кореспондентові УНВ1С в короткому інтерв’ю новообраний місцеблюститель Київського патріяршого престолу Владика Йоан. — Люди втомилися, не маючи духовного проводиря. Коли немає батька, то й до його дітей немає шани. У нас віднині є батько. Наша Українська Автокефальна Православна Церква є рідна сестра усіх світових християнських Церков. Радіє Церква, радіє вся Україна». Телеграми про ухвали першого Собору УАПЦ щодо утвердження патріяршого престолу в Києві скеровано до патріярхів усіх православних церков Києва.

Завтра, 6 червня, Собор продовжить свою роботу. УНВІС, Київ.

УПреса, Варшава

Поділитися:

Популярні статті